Olympiakos semnează un fost campion din NBA în 2014
53 minute în urmăCorona Brașov încheie o serie de două înfrângeri consecutive după victoria de la Galați
1 oră în urmăVictorie fără emoții pentru CSA Steaua București în fața lui Rapid București
2 ore în urmăDinamo revine pe final pentru a câștiga cu FC Argeș, în primul meci al sezonului în Ștefan cel Mare
2 ore în urmăCSU Sibiu ajunge la trei victorii consecutive
3 ore în urmă![]() |
Liga Europei Centrale Grupa B - Etapa 1 59-73 Schumanngasse - Viena |
![]() |
| 0-2 | Fișa meciului | 1-0 |

Univ. Goldiș ICIM Arad, vicecampioana en-titre a României și finalistă în ediția trecută a Ligii Europei Centrale, a început cu dreptul noua aventură europeană în CEWl. Fetele lui Jose Araujo au învins în deplasare campioana Austriei, Flying Foxes Post Wiena cu scorul final de 73-59.
Prima parte a confruntării a fost una echilibrată, însă cu un ușor avantaj de partea arădencelor, care și-au adjudecat sfertul inaugurat cu 18-15. Apoi, în sfertul secund, româncele au mărșăluit, reușind să câștige actul cu un parțial de 27-15. Astfel, ICIM-ul a intrat la vestiare cu un avantaj de 15 puncte pe tabela de marcaj, scor 45-30. Secvența de după pauza mare le-a revenit amifitrioanelor, care s-au impus cu 20-14, iar ecartul Aradului s-a redus la 9 lungimi înaintea sfertului decisiv, scor 50-59. În ultima parte a întâlnirii, fetele noastre au apăsat pedala de accelerație, câștigând astfel perioada cu numărul 4 cu 14-9 și implicit meciul la 14 puncte diferență, scor 73-59.
Punctele echipei din Arad au fost marcate de Laura Broomfield 20 (15 recuperări), Katherine Plouffe 16 puncte (12 recuperări), Meighan Simmons 14, Suzana Milovanovic 8, Monika Brosovszky 8, Monica Engelman 6 și Alina Crăciun. Din tabăra austriecelor Hallie Christofferson a fost cea mai bună marcatoare cu 20 de puncte, reușind și un double-double datorită celor 11 recuperări.
Următorul duel pentru ICIM în CEWL va avea loc miercuri, 19 noiembrie, în Sala Polivalentă din Arad, atunci când vor da piept cu Pistanske Cajky din Slovacia. În urma rezultatului consemnat în Austria, galben-albastrele au reușit să-și câștige primul meci, în timp ce gruparea din Viena are la activ 2 eșecuri din 2 partide disputate.
*Foto: baschetarad.ro
Victorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
U-BT Cluj primește un ajutor nesperat de la Hamburg Towers în lupta pentru...
Câți spectatori au fost prezenți la meciul dintre U-BT Cluj și Dubai Basket...
U-BT Cluj-Napoca pierde la Ljubljana, după un meci nebun cu Cedevita Olimpi...
CSM CSU Oradea pierde la Sarajevo și își ia adio de la playoff-ul FIBA Euro...
Victorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!