Giordan Watson, absent la a 4-a confruntare stagională a lui CSM CSU Oradea cu BC CSU Sibiu

CSM CSU Oradea s-a deplasat la Sibiu fără Giordan Watson pentru meciul din etapa a 4-a din faza grupelor FIBA Europe Cup, care se dispută astăzi, de la ora 19:00. Jucătorul naturalizat din naționala României a primit câteva zile de odihnă după meciul de duminică dintre orădeni și sibieni. În locul său va fi pe foaia de joc Pavle Reljic, care va bifa primele sale minute în acest sezon competițional. Cu o victorie bihorenii își pot asigura prezența în faza următoare a competiției.

Campioana României va disputa în această seară al 4-lea meci contra celor de la BC CSU Sibiu în acest sezon. Orădenii s-au impus acasă în toate cele trei confruntări anterioare și au șansa să își asigure calificarea în faza a doua a grupelor în cazul unei victorii la primul duel direct găzduit de sibieni în acest sezon.

Pe lângă absența accidentatului Bobe Nicolescu, CSM CSU Oradea a optat să se deplaseze la Sibiu fără fundașul Giordan Watson, care a primit câteva zile de odihnă după precedenta confruntare cu sibienii, de duminică.

„Staff-ul tehnic a decis să-i acorde câteva zile de repaos lui Giordan Watson după meciul de campionat cu Sibiul. Americanul cu cetățenie română nu a avut răgaz de la mijlocul lunii iulie, când a venit în țară și a pus umărul din plin la succesul echipei naționale a României în faza a 3-a din precalificările FIBA EuroBasket 2021. Venit de la lot, Watson a intrat direct în programul echipei de club, iar acum s-a decis că jucătorul trebuie să beneficieze de câteva zile de repaos”, este motivația de pe site-ul oficial al orădenilor. Și sibienii se confruntă cu probleme de lot, din cauza accidentărilor.

Watson a marcat în total 38 de puncte în cele trei cofruntări cu sibienii din acest sezon. Acesta a contribuit cu 16 puncte în 25:57 minute la victoria din SuperCupă (scor 68-64), cu 14 puncte și 4 assist-uri în 22:54 minute în succesul din campionat (85-73) și cu 8 puncte, 4 recuperări și 7 assist-uri în 29:29 minute în meciul din prima rundă a FIBA Europe Cup (92-86). Româno-americanul are medii de 9,3 puncte, 3,3 recuperări și 4,3 assist-uri în 27 de minute în cele trei meciuri din competiția europeană, cu 9,7 eficiență. În campionat a disputat 5 partide și are medii de 11,2 puncte, 2 recuperări și 4,8 assist-uri în 23:48 minute, cu 14,6 eficiență.

Giordan Watson evoluează în campionatul nostru ca român, dar în FIBA Europe Cup este considerat jucător străin. În aceste condiții Pavle Reljic îi va lua locul pe foaia de joc în meciul din această seară. Sârbul va putea bifa primele minute în acest sezon. În precedentul a intrat în 5 meciuri de campionat la orădeni, cu medii de 2,4 puncte și 1,4 recuperări în 9:43 minute, cu 2,2 eficiență.

„În aceste condiții este de așteptat ca Pavle Reljic să bifeze primele minute în acest sezon competițional. Reamintim că în FIBA Europe Cup este permisă folosirea a șapte jucători străini pe o foaie de joc ce cuprinde cinci autohtoni. Astfel, delegația orădeană îl va cuprinde și de această dată pe juniorul Enzo Vescan, vicecampion național U18 și component al echipei național U18 masculin a României”, mai anunță site-ul campioanei României.

Partida dintre BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea se dispută în această seară, de la ora 19:00, la Sala Transilvania. Meciul din etapa a 4-a a grupei D din FIBA Europe Cup va fi transmis în direct pe Digi Sport 4, dar și pe youtube.