Legia Varșovia își continuă startul perfect din FIBA Europe Cup

27.10.2021

Legia Varșovia a învins-o pe FC Porto pe teren propriu în etapa a treia a grupelor FIBA Europe Cup și își continuă astfel parcursul perfect din acest sezon de cupe europene.

Lusitanii au avut un debut bun de partidă și au reușit să se distanțeze la patru puncte după ce americanii Jonathan Arledge și Rashard Odomes au conlucrat pentru 7 puncte în primele trei minute. A urmat apoi un parțial de 10-2 al gazdelor. Ramon Suarez a cerut timp de odihnă pentru a strânge rândurile în cadrul echipei sale, iar scorul la finalul sfertului era 19-14 pentru echipa din capitala Poloniei.

Ibericii au avut o prestație solidă în sfertul secund, pe care l-au câștigat cu 19-10 datorită erupției din spatele arcului de cerc provocată de Landis, Arledge și Voytso care au înscris pe rând de la distanță. La pauza mare, Porto conducea cu 33-29 și părea să fie pe drumul cel bun pentru a o egala pe Legia în șefia clasamentului grupei.

Duelul a rămas unul echilibrat după pauză. Elevii lui Wojciech Kaminski au reușit să revină la conducerea partidei datorită evoluției foarte bune a lui Abdur-Rahkman. Înaintea ultimului act, scorul era 52-49 pentru gazdele disputei.

Sfertul patru a reprezentat un dezastru pentru portughezi, care nu au mai reușit să țină pasul cu adversarii până în minutele de final, unde ar fi putut ataca pentru a trimite măcar meciul în prelungiri. Legia Varșovia a câștigat în cele din urmă cu 71-61 partida.

Polonezii au avut 3 oameni în double-digits: Muhammad Abdur-Rahkman (13 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive), Dariusz Wyka (12 puncte, 5 recuperări) și Raymond Cowels (10 puncte, 4 recuperări). Din cealaltă tabără s-au remarcat Jonathan Arledge (17 puncte, 7 recuperări) și Rashard Odomes (15 puncte, 4 recuperări).

În etapa a patra a fazei grupelor, Legia Varșovia va da piept cu CSM Oradea, pe teren propriu. Și FC Porto va juca acasă, cu Szolnoki Olaj.

*foto: fiba.basketball