Mihai Silvășan: „Am demonstrat maturitate și dorință de a face performanță”

U-Banca Transilvania a învins-o vineri seară pe Fribourg Olympic, scor 77-64, și s-a calificat în grupele Basketball Champions League pentru prima oară în istoria clubului. Acolo, campioana României se va duela cu trei formații de top din Italia, Turcia și Israel.

Meciul împotriva campioanei Elveției nu a fost unul ușor. În prima repriză, ardelenii au jucat cu frâna de mână trasă, având multe probleme la recuperare. Drept consecință, la pauză, scorul era 41 la 38 pentru Fribourg.

Un meci greu, cum ne așteptam. Știam că ei sunt o echipă foarte puternică, din punct de vedere fizic. Joacă întotdeauna în formule înalte, formule cu pozițiile 2 și 3 extrem de înalți. Noi am început destul de moale. Am lăsat niște recuperări ofensive, în special lui Jankovic, despre care știam că este bun la asta. A avut cinci recuperări ofensive în prima repriză din șase, în total, ale lor. Trebuie să jucăm mai fizic în repriza a doua și trebuie să plimbăm mai mult mingea în atac. Noi suntem o echipă mai rapidă. Nu putem sta pe loc, fără să ne mișcăm, fără să plimbăm mingea. Acesta e avantajul nostru. Iar, în apărare, trebuie să fim mai buni și să obținem coșuri ușoare pe tranziție”, declara Mihai Silvășan la pauza jocului din Sala „Andreas Papandreou”.

⚡🎙 Flash interview la pauza #UBTvsFribourg #BasketballCL

Posted by U-BT Cluj-Napoca on Friday, September 17, 2021

În repriza a doua, dorințele antrenorului clujean s-au îndeplinit, apărarea alb-negrilor fiind foarte bună. Drept consecință, U-BT a reușit un parțial de 20-7 în secvența a treia. Echipa din România a evoluat cu atenție și a păstrat avantajul până la capăt, obținând o victorie extrem de importantă.

La a patra încercare am reușit să ne calificăm în grupele Champions League. Nu au fost ușoare ultimele două luni. Am avut destul de multe probleme, nu am fost în efectiv complet, însă am arătat caracter. Acesta este principalul motiv pentru care ne-am calificat. Am demonstrat maturitate și dorință de a face performanță. Este doar începutul, de abia acum urmează greul. Peste câteva zile vom juca cu trofeul pe masă în SuperCupa României. Ne bucurăm astăzi și mâine, iar de duminică vom reveni la muncă. Ne urmărim pas cu pas fiecare obiectiv și fiecare meci”, a spus Silvășan după calificarea în grupele Basketball Champions League.

🎙 Stipanovic și Silvășan după calificarea în grupele Basketball Champions League. #BasketballCL

Pentru U-Banca Transilvania urmează duelul cu CSO Voluntari din SuperCupa României, care va avea loc miercuri, 22 septembrie, de la ora 18:00, în direct la Digisport.

*foto: championsleague.basketball