O nouă întâlnire între CSM Oradea și CSU Sibiu, de data aceasta în cupele europene

CSM CSU Oradea se duelează cu BC CSU Sibiu pentru a doua oară în debutul sezonului competițional 2019/20, meciul contează în economia grupei D a FIBA Europe Cup.

Ambele echipe vin după victorii pe teren propriu în întrecerea internă, CSM Oradea a trecut de Dinamo Știința București, în timp ce CSU Sibiu a învins Steaua București.

Confruntarea directă din SuperCupa României a fost un meci atipic, sibienii au început extraordinar partida, însă jucătorii campioanei României au reușit să întoarcă un deficit de 20 de puncte. În aceea confruntarea sibienii au fost de nerecunoscut în sfertul decisiv al partidei cu doar 2 puncte marcate în primele 8 minute, însă în ultima etapă de campionat, în partida împotriva Stelei, elevii lui Dan Fleșeriu au fost cei mai eficienți în actul decisiv, semn că nucleul echipei începe să se sudeze. De asemenea sibienii au reușit să limiteze numărul de mingi pierdute de la meci la meci, astfel de la 23 de mingi pierdute în SuperCupă aceștia au ajuns la doar 8 posesii irosite în ultimul meci disputat.

În majoritatea partidelor cu Sibiu orădenii a avut probleme la recuperare, fapt datorat atleticismului de care dispun pivoții lui Dan Fleșeriu. Pe lângă asta, în SuperCupă antrenorul sibian i-a oferit minute bune lui Isaiah Philmore pe poziția 3, prin această miscare Fleșeriu a mărit talia echipei, însă a luat din agilitate în compartimentul defensiv, oferindu-i lui Broussard, Richard și Watson situații potrivite pentru a-și arăta calitățile în relația de 1 la 1.

În competițiile europene nu este obligatorie regula jucătorului autohton, deci este foarte probabil să vedem rotații diferite față de competiția internă la ambele echipe,  de asemenea e posibil să vedem ambele echipe jucând cu câte cinci străini. Putem spune că această situație este în favoarea orădenilor care în momentul actual nu dispun de cel mai important jucător român U 23 al echipei, Bobe Nicolescu, care este accidentat.

Meciul se dispută miercuri (23.10), ora 19:00, la Arena Antonio Alexe din Oradea, fiind transmis în direct la DigiSport 3 și pe canalul YouTube FIBA.