Stiri

Șerban Sere: „Doresc să-mi cer scuze suporterilor noștri pentru aceste rezultate”

CSM CSU Oradea are șansa în această seară (13.10) să se revanșeze în fața propriilor suporteri. Vicecampioana României primește vizita Legiei Varșovia în primul meci din grupele FIBA Europe Cup.

CSM Oradea n-a început prea bine sezonul și, după eliminarea din Cupa României, a urmat o înfrângere la scor pe terenul rivalei U-BT Cluj-Napoca. Într-o declarație pentru bihon.ro, Șerban Sere și-a cerut scuze față de fani și a afirmat că există anumite probleme în cadrul echipei:

În primul rând, doresc să-mi cer scuze suporterilor noștri pentru aceste rezultate. Sunt însă convins că nu aceasta este adevărata față a echipei noastre. Nu putem face altceva decât să lăsăm capul în pământ și să muncim mai mult, pentru a crește în valoare și a obține rezultatele dorite și așteptate de suporteri. Avem niște probleme de bucătărie internă, care sperăm să se rezolve cât mai curând, dar acest lucru nu constituie în niciun caz o scuză pentru evoluțiile echipei.

Cu toate acestea, președintele clubului bihorean speră ca jucătorii săi să evolueze mai bine în duelul cu Legia Varșovia și să obțină o victorie mult dorită.

Cupele europene au reprezentat întotdeauna un obiectiv de primă importanță pentru echipa noastră. Ne-am dorit de fiecare dată să avem rezultate bune în aceste competiții și la fel ne dorim și acum. Eu sper într-o reacție de orgoliu a jucătorilor în meciul cu Legia Varșovia. Ne dorim mult să câștigăm, iar acest meci să constituie un nou început pentru echipa noastră.

Meciul va începe la ora 19:00 și va fi transmis pe Digisport 3 și pe YouTube.

*foto: bihon.ro

9 comentarii la aceasta stire:
 • CSM CSU Oradea sup.OR.ter :

  In sfarsit
  Aceste scuze trebuiau cerute luni.
  Dar bine si mai tarziu decat niciodata

  cu 1 săptămână în urmă (13.10.2021) Raspunde
 • Bobo007 :

  Nu avem nevoie de scuze !!!
  Dorim sa intelegem cine a incropit acest lot ? Coordonator, se pare ca nu avem, la pivot - nu e mare diferenta fata de ce juca Valeika (slab).
  Ce se intampla cu Holt si Richard ??? Oamenii de la care noi suporterii aveam asteptari !
  Cu acest lot, daca prindem top 6 in campionat, e bine.

  cu 1 săptămână în urmă (13.10.2021) Raspunde
 • U BT Cluj-Napoca studentU :

  scuzele
  nu se cer, se prezinta

  cu 1 săptămână în urmă (18.10.2021)
  • West Petrom Arad jordan 23:

   sa vorbim corect
   Stiu ca iti place sa corectezi dar uneori exagerezi, ca si in cazul de mai sus. Nu sunt un expert in gramatica dar altii care sunt au o alta parere. de ex:
   """Circulă adesea indicații normative „folclorice”, bazate pe impresii subiective și judecăți nespecializate. Una dintre acestea afirmă că exprimarea îmi cer scuze ar fi greșită, singurele formulări justificate fiind îți cer scuze sau vă cer scuze. Vorbitorii care împărtășesc această judecată de valoare și-o susțin mai ales prin argumentul logico-gramatical al răsturnării de sens: ei susțin că e normal ca o persoană să ceară scuze (adică să ceară să fie iertată) altcuiva, nu sieși (cum ar părea să rezulte din exprimarea „îmi cer scuze”).


   În realitate, lucrurile sunt ceva mai complicate, așa cum a arătat, într-un articol din 1984, Mioara Avram («„Îmi cer scuze” sau „vă cer scuze”?», în Limba română, nr. 5; text reprodus în volumul Probleme ale exprimării corecte, 1987). Vorbind de „condamnarea nejustificată a construcției a-și cere scuze”, autoarea demonstra că ambele construcții sînt corecte: „criticile la adresa uneia dintre cele două construcții, îmi cer scuze și vă cer scuze, pot fi încadrate în categoria criticilor pedante, care mimează uneori înțelegerea confuză”. Mioara Avram plasa respingerea construcției „îmi cer scuze” în categoria mai largă a unor pseudo-norme, create de vorbitori pentru a evita ipotetice confuzii. Construcția a cere scuze are de fapt mai multe variante de realizare: fără complement indirect (cer scuze), cu un complement care indică destinatarul (cer scuze cuiva sau de la cineva) - și cu pronume în reflexiv, indicînd interesul, participarea (îmi cer scuze). Ultima construcție nu este un caz izolat în limba română; ea apare și în a-și cere iertare, a-și cere voie să plece etc., fiind îndreptățită din punct de vedere gramatical și semantic și confirmată de tradiția literară: secvența îmi cer scuze e atestată în Dicționarul limbii române (DLR), chiar la scriitorii mai vechi. Și construcția similară, în care obiectul cererii este iertarea (mai vechi: iertăciunea), e bine reprezentată, apărând de exemplu la Bălcescu („Își ceru iertăciune”) sau la Negruzzi („Am venit să-mi cer iertăciune”). În explicarea construcțiilor în cauză sînt invocate atît evoluții interne, cît și posibile calcuri din franceză. Interesant e că, așa cum arăta Mioara Avram în articolul citat, ambiguitatea expresiei nu este creată doar de valorile pronumelui în dativ, care poate indica destinatarul (îți sau vă) sau participarea intensă, interesul agentului (îmi), ci și de relația dintre verbul a cere și complementul scuze. Pentru unii vorbitori este oricum neclară expresia a cere scuze, care în principiu poate însemna fie „a cere să fie scuzat”, fie „a cere să i se prezinte scuze”. """

   Explicatia e mai lunga dar daca te intereseaza o gasesti usor.

   cu 1 săptămână în urmă (18.10.2021)
  • BC CSU Sibiu gyke:

   @
   va agatati de detalii...
   conteaza cat sunt de sincere, pana la urma ...:)))

   cu 1 săptămână în urmă (18.10.2021)
  • West Petrom Arad jordan 23:

   sere
   Are el multe "bube" dar referitor la relatia cu suporterii il cred. Din ce stiu, atat el cat si Achim au intalniri destul de dese cu suporterii (evident ca nu acum in pandemie). E clar ca este si el nemultumit de randamentul echipei si probail la Oradea vor aparea modificari in lot. Problema e daca ai ce sa aduci acum. Jucatorii buni au deja echipa. Singura "fereastra" ar fi dupa terminarea jocurilor in grupe la cupele europene. Atunci vor fi mai multe echipe dintre cele eliminate care probabil vor renunta la jucatori mai scumpi.

   cu 1 săptămână în urmă (18.10.2021)
  • U BT Cluj-Napoca studentU:

   Merci
   Jordan. Nu ca mi face neaparat placere sa corectez ci imi face placere sa citesc o limba romana scrisa corect. Oricum, interesant ce mi-ai trimis.Apreciez.
   @gyke: LOL

   cu 1 săptămână în urmă (18.10.2021)
  • U BT Cluj-Napoca ydesh_apu:

   Prezint scuze
   Este forma corecta. Invalatuceala demonstratiei a cine stie a carui cercetator nu inseamna ca demonstreaza ca un termen incorect este corect. De fapt tot acel citat asta face gaseste scuza unui cuvant utilizat incorect.
   Singura scuza a utilizarii acestei forme gresite si ca ele sunt multe (un contract "se semneaza", cand exista responsabili concreti si ar trebui scris "este semnat" sau inlocuirea "iti pierzi constienta" - corect, devenind inconstient cu "iti pierzi cunostinta" - incorect, oare ce fel de cunostinte pierzi?) este ca expresia populara gresita bate in timp prin frecventa utilizare pe cea corecta si devine acceptata. Dar ... rolul nostru, al tuturor, este sa pastram corect lexicul limbii romane si sa sesizam abaterile si sa le combatem sa le corectam. Fara supararea celui care greseste, se intampla tuturor, nu suntem perfecti.

   cu 1 săptămână în urmă (19.10.2021)
  • U BT Cluj-Napoca ydesh_apu:

   Prezint scuze
   Este forma corecta. Invalatuceala demonstratiei a cine stie a carui cercetator nu inseamna ca demonstreaza ca un termen incorect este corect. De fapt tot acel citat asta face gaseste scuza unui cuvant utilizat incorect.
   Singura scuza a utilizarii acestei forme gresite si ca ele sunt multe (un contract "se semneaza", cand exista responsabili concreti si ar trebui scris "este semnat" sau inlocuirea "iti pierzi constienta" - corect, devenind inconstient cu "iti pierzi cunostinta" - incorect, oare ce fel de cunostinte pierzi?) este ca expresia populara gresita bate in timp prin frecventa utilizare pe cea corecta si devine acceptata. Dar ... rolul nostru, al tuturor, este sa pastram corect lexicul limbii romane si sa sesizam abaterile si sa le combatem sa le corectam. Fara supararea celui care greseste, se intampla tuturor, nu suntem perfecti.

   cu 1 săptămână în urmă (19.10.2021)
  Raspunde

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!