Terry Rozier aduce victoria la sirenă pentru Charlotte în meciul cu Golden State Warriors. Video

Charlotte Hornets a câștigat dramatic partida disputată acasă împotriva celor de la Golden State Warriors, scor 102-100, după un coș reușit pe sirenă de Terry Rozier.

Fără Steph Curry, care s-a simțit rău înainte de startul partidei și nu a mai intrat pe parchet, Warriors a început prost meciul și după primul sfert tabela indica 24-15 pentru Charlotte. Însă cu Kelly Oubre jr și Andrew Wiggins într-o zi bună, GSW a recuperat și a trecut în avantaj la pauză, scor 47-45. Rozier avea să marcheze pe sirenă pe finalul primei reprize, prevestind parcă aruncarea de la finalul partidei.

În sfertul 3 cele două formații au mers în continuare umăr la umăr, iar după trei sferturi, tabela indica 69-69. În sfertul patru cei de la Warriors au reușit să își intre în ritm, iar după cinci puncte marcate consecutiv de Draymond Green, scorul arăta 91-81 pentru trupa antrenată de Steve Kerr, cu 4:44 rămas de jucat din meci.

A urmat însă un final de meci excelent al celor de la Charlotte, cu Terry Rozier în prim plan. Finalul de meci a fost unul încins. După un angajament 1-la-1 între LaMelo Ball și Brad Wannamaker, cele două formații s-au luptat din nou pentru minge. Gordon Hayward a reușit in extremis să ceară time-out, chiar dacă Draymond Green avea la rândul său mână pe minge.

Acest lucru l-a înfuriat peste limită pe liderul vestiarului lui Golden State, care s-a răstit violent la arbitrii. Aceștia nu au mai avut răbdare și i-au acordat două faulturi tehnice lui Draymond, la scorul de 100-98 pentru formația sa.

Ambele libere au fost transformate de Rozier, iar posesia a rămas la Charlotte. Același „Scary Terry” a avut șansa unei ultime aruncări, transformate în ciuda opoziției defensivei lui Warriors.

Rozier avea să termine meciul cu 36 de puncte, în timp ce PJ Washington a înscris 15 puncte pentru învingători iar Gordon Hayward 13 puncte cu 7 recuperări. De partea cealaltă, Oubre jr a înscris 25 de puncte, Andrew Wiggins a marcat 19 și Eric Paschall 16.

După acest meci GSW are un palmares de 16-15 și rămâne pe locul 8 în Vest, în timp ce Charlotte urcă până pe 7 în Est, cu 14-15.

*foto: sportsrush.com