Actualizat. FINAL 4. Alba Iulia şi Târgovişte în finală

Ciprian Petcuț (Alba Iulia)

01.04.2013

Astăzi are loc Final Four-ul Cupei României la baschet feminin, ediția 2012-2013. Evenimentul are loc la Alba Iulia cu participarea echipelor CSU Alba Iulia, ACS Sepsi SIC Sf, Gheorghe, Univ. Goldiș ICIM Arad și CSM Târgoviște
Programul partidelor din semifinale este următorul
ora 18:00 Sepsi SIC Sf. Gheorghe - CSU Alba Iulia
ora 20:15 ICIM Arad - CSM Târgoviște

Site-ul Totalbaschet.ro va fi prezent la acest turneu final și va încerca să vă ofere în timp real, orice înformație, de la fața locului.

21:55 CSM Târgovişte s-a calificat în finală după ce a învins cu scorul 85-74

21:36 Aradul conduce cu scorul 62-60 pe Târgoviște, cu 10 minute rămase din meci

21:00 După 20 de minute din Derby-ul României la baschet feminin, ICIM Arad - CSM Târgoviște, scorul este 47-31 în favoarea arădencelor

20:40 ICIM Arad conduce după primul sfert cu 33-16.

20:30 După o întârziere de 15 minute, galeria echipei din Târgoviște și-a făcut apariția la sală. Sunt aproximativ 40 de suporteri.

20:15 A început a doua semifinală din Cupa României. Față în față se înfruntă Arad și Târgoviște.

CSU Alba Iulia - ACS Sepsi Sf. Gheorghe 83-63, scor pe sferturi: 19-16, 26-15, 13-15, 25-17.

Marcatoarea :

Sf. Gheorghe: Wampler 13 puncte,Ivanovic 12, Rhoads 11, Valentine 10, Kajdacsi 7, Bailey 6, Kolozsi 4.

Alba Iulia:  Thompson 28 puncte, Ambramzon 16, Tobin 11, Laza 10,

Papp 9, Vukoje 5, Uiuiu 4.

19:37 După finalul jocului au fost ceva incidente intre suporterii celor 2 echipe, Galeria lui Alba Iulia a vrut să-i atace pe cei din Sf. Gheorghe, dar imediat au intervenit forțele de ordine.

19:35 Prima finalistă a Cupei României este CSU Alba Iulia, care se impune cu 8î3-63 în fața echipei ACS Sepsi SIC. Sf. Gheorghe.

19:12 După 30 de minute, ardelencele conduc cu 58-46 și sunt aproape de calificarea în marea finală de mâine.

18:55 Începe sfertul 3

18:40 Pauză în semifinala Cupei României. CSU Alba Iulia - ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, scor 45-31.

18:30 Alba Iulia își majorează diferența de pe tabelă. Cu 4 minute rămase până la pauză, gazdele conduc cu 38-26,

18:20 S-a încheiat primul sfert al semifinalei Cupei României. Alba Iulia conduce cu 19-16 pe Sf. Gheorghe.

18:10 După 6 minute de joc, Alba Iulia conduce cu 15-9.

18:00 Începe meciul

17.55 Sunt prezentate cele două echipe

17:47 Grupul de suporteri al galeriei din Alba Iulia, strigă România, România, scandări ce sunt adresate galeriei din Sf. Gheorghe

17:45 În acest moment au apărut la sală, suporterii echipei din Sf. Gheorghe. La acest Fina Four sunt prezenți și antrenorii echipei Satu Mare și Timișoara adică Dan Fleșeriu respectiv Dan Ionescu.

17:35 Suporterii din Alba Iulia au început să scandeze pentru echipa favorită. Încă nu și-au făcut apariția galeria de la Sf. Gheorghe, fiind anunțați în număr de 30 de persoane.

17:30 Cu 30 de minute înaintea primului meci din semifinale, sala este ocupată în proporție de 90%

16:50 Și-au făcut apariția și primii spectatori. În acest moment sunt prezente galeriile echipelor din Alba Iula și Arad

16:30  Sepsi SIC Sf. Gheorghe și Alba Iulia, primele 2 semifinaliste de la Cupa României au ajuns la Sala Universității din Alba Iulia, loc unde se va desfășura acest Final Four