Angel Robinson, primul triple-double al sezonului din LNBF în meciul dintre CSM Târgu Mureș și Rapid

Andreea Vlase

18.02.2019

Meciul dintre CSM Târgu Mureș și Rapid București s-a încheiat după două reprize de prelungiri cu victoria oaspetelor, 92-88. Angel Robinson, de la gazde, a fost coșghetera partidei cu 32 de puncte și a reușit primul triple-double al acestei ediții a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Florina Stănici (Diaconu) a dus jocul în prelungiri cu un buzzer-beater, iar Natalia Burlakova a făcut meciul sezonului, cu 31 de puncte. Alte trei jucătoare au încheiat în double-double. La final oaspetele au fugit să prindă trenul.

Angel Robinson a reușit primul triple-double din această ediție a LNBF cu 32 de puncte, 15 recuperări (2 ofensive/13 defensive) și 11 pase decisive în 44:59 minute. Americanca a încheiat partida cu 9 reușite din semicerc din 21 de încercări (43%), 2/4 de la distanță și 8/9 la libere (89%). A mai avut 3 greșeli personale, 5 faulturi scoase, 5 mingi pierdute, o intercepție și 2 capace, pentru +41 indice al eficienței. Cu jucătoarea de 29 de ani în teren, CSM Târgu Mureș a avut un plus de două puncte pe tabelă. Aceasta a încheiat partida mai repede din cauza unei accidentări.

Robinson a jucat 17 meciuri în a doua grupă valorică din LNBF pentru formația aflată la primul sezon de existență. Are medii de 17,3 puncte, 9,2 recuperări, 5,4 pase decisive și 22,6 eficiență în 31:18 minute. Americanca este la a 3-a experiență la Târgu Mureș, unde a jucat în precedentele două sezoane pentru fosta Sirius. Robinson a mai fost aproape de triple-double într-o victorie cu Agronomia, din luna noiembrie. Atunci a avut 23 de puncte, 10 recuperări și 9 pase decisive.

Natalia Burlakova a fost coșghetera Rapidului în victoria de duminică din duelul primelor două clasate în a doua grupă valorică. Aceasta a înscris 31 de puncte în 45:44 minute. A încheiat cu 11/25 la șuturile din semicerc (44%), 0/5 de afară și 9/10 de la linia de fault. A mai avut 6 recuperări (1/5), 3 pase decisive, 3 greșeli personale, 5 faulturi scoase, o minge pierdută și 2 intercepții, pentru +21 eficiență. A fost cel mai bun meci al său din această ediție de campionat în care a jucat 18 partide și are medii de 11,2 puncte, 3,6 recuperări și 2,1 pase decisive în 31:54 minute, cu 8,1 eficiență.

Cealaltă veterană din lotul Rapidului, Florina Stănici (Diaconu), a marcat coșul care a trimis meciul în prelungiri, o triplă în finalul timpului regulamentar. Căpitanul bucureștencelor a fost aproape de triple-double, cu 24 de puncte, 9 recuperări (3/6) și 9 pase decisive, jucând toate cele 50 de minute. A încheiat meciul cu 7 reușite din semicerc din 21 de încercări (33%), 1/9 de la distanță (11%) și 7/10 la libere (70%). A mai avut 3 greșeli personale, 10 faulturi scoase, 4 mingi pierdute, 5 intercepții și un capac, cu +19 eficiență. Stănici este coșghetera „feroviarelor” în cele 18 meciuri din a doua grupă valorică a LNBF, cu o medie de 21,8 puncte. Mai are 6,2 recuperări pe meci, 6,2 pase decisive și 23,7 eficiență în 36:50 minute.

Alte trei jucătoare au fost în double-digits la jocul de duminică. Antonia Radu a contribuit pentru gazde cu 17 puncte și 12 recuperări (4/8) în 48:53 minute. A avut 4/14 la șuturile de două puncte (29%), 0/1 de afară și 9/12 la libere (75%). A mai avut 2 assist-uri, 3 greșeli personale, 10 faulturi scoase, 4 mingi pierdute, 2 intercepții și 2 capace, cu +17 eficiență. În 19 meciuri din LNBF cu CSM Târgu Mureș are medii de 8,6 puncte, 8,2 recuperări, 1,6 pase decisive și 11,3 eficiență în 32:05 minute. La gazde au mai fost în double-digits Kata Meszaros (18 puncte și 7 recuperări în 44:15 minute, cu +14 eficiență) și Bianca Voica (16 puncte, 3 assit-uri, +12 eficiență în 25:23 minute).

Raluca Matei a fost cea mai eficientă jucătoare a oaspetelor, cu 14 puncte și 10 recuperări (4/6) în 25:41 minute, ieșind cu 5 faulturi. A marcat 6 coșuri de două puncte din 11 încercări (55%) și 2 libere din 2. A mai avut 3 pase decisive, 2 faulturi scoase, o minge pierdută, 2 intercepții și 2 capace pentru +25 în dreptul eficienței. Rapidul a avut un plus de 11 puncte pe tabelă cu pivotul în teren. Matei are medii de 10,1 puncte, 11,3 recuperări și 1,6 pase decisive în 18 meciuri de campionat, cu 15,7 eficiență medie.

Alexandra Lupusavei a reușit primul său double-double în acest sezon, cu 10 puncte și 10 recuperări (2/8). Aceasta a petrecut în teren 34:14 minute, cu 3/6 la șuturile din semicerc și 4/6 la libere. A mai avut 3 pase decisive, 3 greșeli persoanle, 3 faulturi scoase, 2 mingi pierdute și o intercepție, cu +17 eficiență. Lupusavei are 17 meciuri în această ediție de campionat, cu medii de 5,1 puncte, 4,1 recuperări, 1,6 assist-uri și 5,5 eficiență în 23:50 minute.

CSM Târgu Mureș este lider în Grupa Galbenă cu 31 de puncte după 12 victorii și 7 înfrângeri. CS Rapid București ocupă locul secund cu 29 de puncte și un bilanț de 11 victorii și 7 înfrângeri. CSM Târgu Mureș nu poate urca în play-off în acest sezon, astfel că echipa bucureșteană pare scăpată spre locul care duce în play-off din a doua grupă valorică. Și CSU CSM Oradea are 11 victorii, dar se confruntă cu mari probleme și pare ieșită din această luptă, iar ACS KSE Târgu Secuiesc este la 3 puncte în spatele Rapidului.

*foto: Zsoli Jeffwarder