Arlesia Morse și Aleksandra Begenisic au marcat 50 de puncte în a doua victorie a Universității Cluj

Andreea Vlase

14.01.2019

Universitatea Cluj s-a impus cu 74-70 pe propriul teren în fața celor de la FCC ICIM Arad, în a 4-a etapă a Grupei Roșii din Liga Națională de Baschet Feminin. Arlesia Morse și Aleksandra Begenisic au fost coșgheterele partidei cu câte 25 de puncte. Americanca și Irina Părău au încheiat în double-double, iar cea mai bună marcatoare a oaspetelor a fost Brankica Hadzovic, cu 20 de puncte.

Arlesia Morse a fost integralistă pentru clujence și a marcat 25 de puncte, cu 5/14 din semicerc (36%), 3/12 de la distanță (25%) și 6/6 de la linia de fault. Americanca a reușit al 2-lea double-double în campionat, cu cele 10 recuperări (5 ofensive/5 defensive). Fundașul a mai avut 3 pase decisive, 4 greșeli personale, 6 faulturi scoase, 3 mingi pierdute, 2 intercepții și un capac, cu +20 indice al eficienței. Jucătoarea de 26 de ani a jucat în 11 meciuri pentru Universitatea Cluj în această ediție de campionat și are medii de 17 puncte (coșghetera echipei), 5,8 recuperări, 1,5 pase decisive, 2,6 mingi pierdute și 1,8 intercepții în 30:02 minute, cu 14 eficiență.

Aleksandra Begenisic și-a stabilit un nou record personal de puncte înscrise în Liga Națională de Baschet Feminin. Pivotul a jucat 31:14 minute în partida din week-end și a marcat 25 de puncte cu 12/18 la șuturile de două puncte (67%) și 1/2 de la linia de fault. Bosniaca a profitat de absența unui pivot înalt în teren pentru vizitatoare. A fost aproape de double-double cu 9 recuperări (3/6). A mai avut o greșeală personală, 3 faulturi scoase, 2 mingi pierdute și un capac, pentru +26 eficiență. Begenisic a jucat în 13 meciuri din LNBF pentru „U” și are medii de 9,9 puncte, 7,9 recuperări, 0,5 pase decisive, 2,3 mingi pierdute, cu 11,6 eficiență în 29:34 minute.

Căpitanul clujencelor, Irina Părău, și-a trecut în cont al 2-lea double-double în acest campionat. Jucătoarea de 18 ani a petrecut 27:50 minute în teren și a terminat partida cu 10 puncte (2/6 din semicerc și 6/9 la libere) și 10 recuperări (4/6). A mai avut o pasă decisivă, 5 greșeli personale, 8 faulturi scaose și 2 mingi pierdute, cu +12 în dreptul eficienței. Părău a evoluat în 12 meciuri pentru alb-negre în actuala ediție a LNBF și are medii de 9,8 puncte, 7 recuperări, 0,8 assist-uri, 1,8 mingi pierdute și 1,3 intercepții, cu 9,8 eficiență în 34:29 minute.

Roberta Boț a fost a patra clujeancă în double-digits, cu 10 puncte în 28:34 minute. Aceasta a avut 3/4 de la semidistanță, 1/3 de după semicerc și 1/2 de la linia de fault. A încheiat partida cu 4 recuperări (2/2), 4 pase decisive, 2 greșeli personale, 1 fault scos și 3 mingi pierdute, pentru +11 eficiență. A fost cel mai bun meci al său din cele 12 de campionat, în care are medii de 2,5 puncte, 1,3 recuperări, 1,3 pase decisive și 2,2 mingi pierdute în 12:24 minute, cu 1,5 eficiență.

Trei jucătoare de la formația vizitatoare au încheiat în double-digits. Brankica Hadzovic a fost coșghetera arădencelor cu 20 de puncte în 35 de minute (6/9 din semicerc, 1/4 de afară și 5/8 la libere). A mai avut 4 recuperări (1/3), 2 pase decisive, o greșeală personală, 8 faulturi scoase, 4 mingi pierdute și o intercepție, cu +14 eficiență. Căpitanul galben-albastrelor a înscris 14 puncte în ultimele 11 minute. Sârboaica a jucat în 13 meciuri în acest campionat și are 17,9 puncte pe meci în 35:27 minute, plus 5,5 recuperări, 5,2 pase decisive, 3,8 mingi pierdute și 1,1, intercepții, cu 14,5 eficiență medie.

Miljana Dzombeta a fost cea mai eficientă jucătoare de la vizitatoare (+22). Bosniaca a înscris 17 puncte în 29:18 minute, cu 7/9 la șuturile de două puncte și 3/3 la cele de un punct. A mai avut 2 recuperări (1/1), 4 pase decisive, 5 greșeli personale, 2 faulturi scoase, 2 mingi pierdute și 3 intercepții. Dzombeta are medii de 13,4 puncte, 3,2 recuperări, 3,3 pase decisive, 1,9 mingi pierdute, 3,1 intercepții și 14,3 eficiență în 33:42 minute pe meci în 13 runde.

Marta Fodor a petrecut în teren 31:32 minute pentru galben-albastre și a marcat 14 puncte, cu 4/7 de la semidistanță și 2/2 de după semicerc. A mai avut o recuperare, 2 pase decisive, 5 greșeli personale, un fault scos, o minge pierdută și 4 intercepții, cu +17 eficiență. Extrema este cea mai bună româncă din lotul arădencelor în acest sezon, jucând 31:57 minute pe meci în 13 partide. Are medii de 11,2 puncte, 3,6 recuperări, 1,9 pase decisive, 1,4 mingi pierdute, 2,1 intercepții și 12,3 eficiență.

Cele două echipe sunt în partea a doua a clasamentului primei grupe valorice. FCC ICIM Arad ocupă locul 5 cu 17 puncte, iar Universitatea Cluj este pe 7 cu 15 puncte. În etapa următoare, arădencele primesc vizita campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, iar „U” va juca la Satu Mare.

*foto: JFritz Fotograf facebook