Brittany Denson a bifat 3 double-doubles în cele trei meciuri cu „U” Cluj din play-off

Andreea Vlase

10.04.2019

CSM Satu Mare a obținut biletul pentru semifinalele Ligii Naționale de Baschet Feminin după ce a câștigat cu 3-0 seria din primul tur de play-off cu Universitatea Cluj. Alb-roșiile s-au impus la diferențe între 14 și 21 de puncte. Brittany Denson a reușit 3 double-doubles în cele trei confruntări, iar Andra Mandache și Dlesha Lloyd au fost de fiecare dată în double-digits.

Brittany Denson a fost cea mai bună marcatoare a vicecampioanei în seria de play-off cu finalista din 2017. Pivotul a înscris 49 de puncte în cele trei partide, fiind de fiecare dată în double-double. Jucătoarea cu dublă cetățenie a fost coșghetera meciului care a deschis seria, cu 25 de puncte, cea mai bună performanță din aceste dueluri. A petrecut în teren 28:48 minute și a încheiat cu 11/14 la șuturile din semicerc (79%), 0/1 de la distanță și 3/5 de la linia de fault. A fost în double-double cu 13 recupeărri (3 ofensive/10 defensive). A mai avut 4 pase decisive, o minge pierdută și o intercepție, pentru +36 indice al eficienței.

Denson a contribuit cu 12 puncte și 12 recuperări (3/9) în a doua victorie contra fostei sale echipe. A jucat 30:01 minute și a avut 5/7 din semicerc (71%) și 2/4 la libere. Și-a mai trecut în cont 5 assist-uri și 3 capace, cu +28 eficiență. În meciul trei a contribuit cu 12 puncte, 15 recuperări (2/13), 6 pase decisvie și 4 capace în 32:08 minute. A înscris de 5 ori de la semidistanță din 8 încercări (62%) și a transformat ambele libere. A mai avut 2 intercepții, cu +34 eficiență. Pivotul a jucat în 24 de meciuri pentru CSM Satu Mare în acest campionat și are medii de 17,1 puncte, 9,5 recuperări 2,6 assist-uri, 1,7 mingi pierdute, 1,8 intercepții și 24,5 eficiență în 29:38 minute.

Andra Mandache a fost a doua marcatoare a echipei, cu 46 de puncte înscrise în total în cele trei meciuri cu clujencele. În primul a contribuit cu 12 puncte, 8 recuperări (2/6), 6 pase decisive și 3 intercepții în 30:05 minute, cu +22 eficiență. A avut 5/9 din semicerc (56%) și 2/2 la libere. A doua confruntare a încheiat-o cu 17 puncte, 8 recuperări (3/5), 4 assist-uri și 2 mingi pierdute, tot cu +22 în dreptul eficienței. A jucat 26:34 minute, cu 5/7 la șuturile de două puncte (71%), 2/5 de la distanță (40%) și 1/1 la libere.

Căpitanul sătmărencelor a marcat 17 puncte și în confruntarea care a încheiat seria cu echipa pe care o ducea în finala campionatului acum doi ani. În meciul de marți a jucat 32:21 minute și a înscris de 4 ori de la semidistanță din 6 încercări (67%) și de 3 ori de după semicerc din 4 șuturi (75%). A mai avut 6 recuperări, 2 assist-uri și o minge pierdută, cu +21 eficiență. Extrema a evoluat în 25 de meciuri pentru CSM Satu Mare în acest campionat, cu medii de 11,2 puncte, 5,2 recuperări, 2,4 pase decisive, 1,7 mingi pierdute și 1,3 intercepții în 30:45 minute, cu 12,6 eficiență.

Dlesha Lloyd a dat semne de revenire după accidentare, terminând toate cele trei partide cu cel puțin 10 puncte înscrise, 37 în total. Americanca a jucat 23:24 minute în meciul care a deschis seria, contribuind cu 10 puncte, 5 recuperări (3/2) și 2 assist-uri. A mai avut 2 mingi pierdute și o intercepție, cu +10 eficiență, după 5/8 la șuturile de două puncte (62%) și 0/3 de afară. Americanca a înscris 11 puncte în meciul doi în 12:47 minute. A încheiat atunci cu 3 din 3 din semicerc, 1/3 de la distanță (33%) și 2/2 la libere. A mai avut o intercepție, tot cu +10 eficiență.

Lloyd a contribuit cu 16 puncte în 16:47 minute la jocul care a închis seria. A avut 5/6 de la semidistanță (83%) și 2/3 la triple (67%). Și-a mai trecut în cont 2 recuperări (1/1), o pasă decisivă și 2 mingi pierdute, cu +15 indice al eficienței. Jucătoarea venită de la Timișoara a jucat în 23 de meciuri din LNBF pentru alb-roșii și are medii de 13,2 puncte, 4,6 recuperări, 2,3 pase decisive, 2,1 mingi pierdute și 1,4 intercepții în 23:49 minute, cu 13,6 eficiență.

Contribuții solide a avut și Promise Amukamara pentru sătmărence. Aceasta a înscris în total 37 de puncte. Primul meci l-a încheiat cu 11 puncte (5/6 din semicerc, 83%, 0/2 de la distanță și 1/1 la libere), 3 recuperări (1/2), 3 assist-uri, 2 mingi pierdute și o intercepție, cu +13 eficiență în 29:48 minute. În al doilea joc a marcat 9 puncte și a oferit 8 pase decisive în 32:40 minute. A avut 2/4 de la semidistanță, 1/3 de după semicerc și 2/2 la linia de fault. A mai avut 3 recuperări, 3 mingi pierdute și o intercepție, cu +14 eficiență.

Nigeriano-americanca a jucat cel mai mult de la vicecampioană în ultimul joc cu „U”, 33:41 minute. A marcat 17 puncte și a dat 6 assist-uri. A terminat cu 2/5 la șuturile de două puncte (40%), 3/7 de afară (43%) și 4/4 libere. A mai avut o recuperare și 3 mingi pierdute, cu +14 eficiență. Fundașul a evoluat în 24 de meciuri în această ediție de campionat și are 14,6 puncte pe partidă, 3,3 recuperări, 4,6 assist-uri, 1,7 mingi pierdute și 2,5 intercepții în 30:52 minute, cu 17,3 eficiență medie.

CSM Satu Mare este prima echipă calificată în semifinalele LNBF din acest an. Alb-roșiile își așteaptă adversarele din seria care opune formațiile de pe locurile 3 și 6, Olimpia CSU Brașov și Phoenix Știința Constanța. Și în semifinale se joacă tot după sistemul 3 din 5 jocuri. Acestea vor începe în 23 aprilie.

*foto: Diana Coltofean / CSM Satu Mare facebook