FINAL 4. CSM Târgoviște cucerește Cupa României

Ciprian Petcuț (Alba Iulia)

02.04.2013

Azi are loc finala Cupei României la baschet feminin. Cele două finaliste care vor lupta pentru trofeu sunt CSU Alba Iulia și CSM Târgoviște, partida având loc de la ora 19:45, pe DIGI Sport 2.

În finala mică a turneului final al Cupei României, Univ. Goldiș ICIM Arad va întâlni pe ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, de la ora 17:15.

Total Baschet este prezent și în această zi la acest Final Four, încercând să vă ofere orice informație de la fața locului.

CSM Târgoviște învinge pe Alba Iulia cu scorul 74- 62 și cucerește Cupa României la baschet feminin

21:22 Cu 5 minute rămase din joc, la scorul 64-56 pentru Târgoviște, galeria târgovișteană scandează: Aplaudați campioana.

21:13 Suporterii echipei gazde strigă: Să vină Cupa la Alba

21:12 Cu 10 minute rămase din joc, oaspetele conduc la limită cu scorul 55-53.

20:51 A început sfertul 3 al finalei Cupei României

Amanda Thompson de la Alba Iulia cu 19 puncte și Gabriela Mărginean cu 10 puncte de la Târgoviște, sunt principalele marcatoare din cele două tabere.

20:35 La pauza mare a partidei, CSM Târgoviște conduce cu scorul 34-30 pe Alba Iulia,

20:15 Târgoviște are avantaj minim după primul sfert, scor 20-17.

20:08 După 7 minute scurse din primul sfert, Târgoviște conduce cu 12-8

19:52 Suporterii veniti de la Arad cântă împreună cu galeria lui Alba Iulia

19:50 Începe marea finală a Cupei României dintre CSU Alba Iulia și CSM Târgoviște

19:40 Sunt prezentate echipele

19:35 Cele două galerii au început să scandeze pentru echipa favorită. Suporterii din Alba Iulia strigă: Să vina Cupa la Alba Iulia.

19:25 Cu 20 de minute înaintea primului fluier al arbitrului, sala este ocupată în proporție de 95%

19.10 În acest moment, suporterii veniți de la Târgoviște și-au făcut apariția în sala Universității din Alba Iulia

19:05 Cele două finaliste au ajuns la sală și au început încălzirea

18:55 În această finală, jucătoarea echipei din Târgoviște, Ancuța Stoenescu, nu va putea evolua după accidentarea suferită în semifinala cu Arad. Din câte se pare, aceasta se va opera.

18:45 Ne pregătim de marea finală a Cupei României la baschet feminin. Față în față se vor duela CSU Alba Iulia și CSM Târgoviște. Partida va începe de la ora 19:45

Univ. Goldiș ICIM Arad obține medalia de bronz după ce a învins pe Sepsi SIC Sf. Gheorghe cu scorul 68-53.

18:15 Sfertul 3 se încheie cu 54-38 în favoarea arădencelor

17:50 Aradul conduce la pauza mare cu 44-28.

17:30 După primele 10 minute ale finalei mici, cele două echipe se află la egalitate, scor 17-17

17:15 Începe meciul

17;03 La acest meci este prezentă și jucătoarea echipei din Craiova, Larisa Toma. De asemenea este prezent și Dan Fleșeriu, antrenorul echipei din Satu Mare.

17:00 A ajuns și galeria din Sf. Gheorghe.

16:50  Și-au făcut apariția și grupul de suporteri veniti de la Arad

16:20 Cele două echipe care vor lupta pentru medalia de bronz și anume ICIM Arad și Sf. Gheorghe, au început încălzirea pe parchetul salii Universității din Alba Iulia, loc unde se desfășoară acest turneul final.