Marina Solopova părăsește Liga Națională după două sezoane în care a disputat toate finalele interne

Andreea Vlase

19.06.2019

Marina Solopova nu continuă în România după două sezoane în care a disputat toate finalele interne. Lituanianca de 29 de ani va juca în Franța, la Union Saint-Amand Porte du Hainaut. A mai evoluat pentru această echipă în sezonul 2011-2012. Extrema a câștigat eventul în țara noastră anul acesta, cu ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

Marina Solopova a ajuns în Liga Națională de Baschet Feminin în 2017, când a semnat cu CSM Satu Mare. Alături de alb-roșii a disputat ambele finale ale competițiilor interne, pe care le-a pierdut în fața lui ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Alături de alb-roșii a strâns 25 de meciuri în campionat, cu medii de 11,7 puncte, 5,5 recuperări, 4,9 pase decisive, 2,8 mingi pierdute și 1,2 intercepții în 29:47 minute, cu 13,7 eficiență. În Cupa României a jucat 4 partide în ediția 2017-2018, cu medii de 6 puncte, 4,8 recuperări, 5,3 assist-uri, 4 turnovers și 1,3 intercepții în 22:20 minute, cu 10 eficiență. Cu CSM Satu Mare și-a trecut în palmares Liga Europei Centrale.

În vară a făcut trecerea la campioana ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, alături de care a câștigat Liga Națională și Cupa României. În 31 de meciuri din ultima ediție de campionat a avut medii de 11,4 puncte, 5,2 recuperări, 3,7 assist-uri, 1,9 mingi pierdute și 2,1 intercepții în 26:20 minute, cu 15 eficiență. În competiția eliminatorie a disputat patru partide, cu medii de 13 puncte, 8,3 recuperări, 2 pase decisive și 2,5 mingi pierdute în 24:57 minute, cu 17,8 eficiență. Cu alb-verzile a evoluat și în EuroCup. În cele 6 meciuri din grupă a avut medii de 9,2 puncte, 3,8 recuperări, 3,2 pase decisive, 2,5 mingi pierdute și 1,3 intercepții în 28 de minute, cu 10 eficiență.

Transferul Marinei Solopova a fost anunțat pe pagina de facebook a noii sale echipe.

În ultimul sezon Union Saint-Amand Porte du Hainaut s-a clasat pe locul 10 (din 12 echipe) în sezonul regulat al primei ligi franceze, cu 29 de puncte după 7 victorii și 15 înfrângeri. Ultimele patru clasate au disputat play-out-ul. S-a intrat în acesta cu rezultatele directe din timpul sezonului regulat și s-au mai jucat 6 meciuri între cele patru echipe. Union Saint-Amand Porte du Hainaut a fost prima în clasamentul final din play-out, cu 19 puncte (7 victorii, 5 înfrângeri, după ce a intrat cu un bilanț de 5/1).

Marina Solopova se întoarce la Union Saint-Amand Porte du Hainaut după 7 sezoane. În stagiunea 2011-2012 a evoluat în 29 de meciuri din prima ligă franceză, cu medii de 10,5 puncte, 2,6 recuperări, 2,6 assist-uri, 2,7 mingi pierdute și 1,5 intercepții în 32.7 minute. Echipa a fost tot pe 10 în sezonul regulat. Lituanianca a jucat și în EuroCup cu formația franceză. A bifat 10 partide, cu medii de 14,4 puncte, 2,4 recuperări, 2,8 pase decisive, 2,4 mingi pierdute și 2,4 intercepții în 33.7 minute. Hainaut a ajuns atunci până în sferturile competiției.

A mai jucat în carieră la cluburi din Lituania (Lemminkainen Klaipeda, VICI Aistes Kaunas, Kibirkstis-VICI-IKI Vilnius, Fortuna Klaipeda, Utena), Slovacia (Dobri Anjeli Kosice), Turcia (Edremit Belediyesi, Altay Konak Belediyespor) și Cehia (Valosun KP Brno). Mai are în palmares campionatul Lituaniei (2011, 2014), Liga Europei Centrale (2017) și Liga Baltică (2011, 2014). A jucat pentru națională atât la junioare, cât și la senioare.