Nora Demeter, nou record personal de 38 de puncte în LNBF după victoria istorică de la Constanța

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a reușit o victorie la o diferență uriașă în meciul din etapa a doua a grupei Est din LNBF. Campioana s-a impus cu 178-31 la Constanța în fața unei echipe Phoenix Știința care a folosit doar localnice sub 20 de ani, unele chiar de 16. Toate cele trei jucătoare sub 23 de ani pe care Sepsi le-a folosit la acest meci au profitat din plin și și-au îmbunătățit recordurile personale de puncte în prima ligă. Nora Demeter a reușit 38 de puncte și a fost în double-double.

Nora Demeter a intrat de pe bancă și a petrecut 22:14 minute în teren la partida de la Constanța. Pivotul de 21 de ani, revenit în sezonul trecut în România, a reușit o îmbunătățire simțitoare a recordului său personal de puncte în Liga Națională, de la 23 la 38 de puncte. A fost în double-double cu 10 recuperări (7 ofensive/3 defensive). A terminat cu 17/23 la șuturile de două puncte (74%) și 4/6 la linia de fault (67%). A mai avut 2 pase decisive, 2 greșeli personale, 4 faulturi scoase, 3 mingi pierdute și 2 intercepții, pentru +41 indice al eficienței (nou personal best și la eficiență).

Renata Kovacs a fost jucătoarea U23 titulară la alb-verzi sâmbătă și a strâns cele mai multe minute la Sepsi în acest meci, 27:46. Și extrema de 20 de ani și-a îmbunătățit recordul personal de puncte în LNBF cu cele 19 înscrise contra constănțencelor. A încheiat cu 7/10 din semicerc (70%), 1/4 de la distanță (25%) și 2/2 de la libere. A mai avut 2 recuperări (1/1), 3 pase decisive, 2 greșeli personale, 1 fault scos, o minge pierdută și 1 intercepție, cu +18 indice al eficienței. Precedentul său record era de 15 puncte.

De menționat că cele două jucătoare U23 care au jucat la Sepsi și în stagiunea anterioară și-au stabilit precedentele recorduri de puncte în LNBF tot la un joc fără istoric, contra unei echipe formate doar din tinere. Se întâmpla în meciul care a deschis primul tur de play-off dintre campioană și CSU CSM Oradea, câștigat de alb-verzi cu 130-36.

Revenind la partida de la malul mării, și mezina lotului formației covăsnene și-a îmbunătățit recordul personal în primul eșalon. Ștefania Cătinean a intrat de pe bancă și a înscris 16 puncte în 22:14 minute, cu 8/10 la șuturile de la semidistanță (80%) și 0/1 de după semicerc. Fundașul de 17 ani a mai avut o recuperare ofensivă, 5 pase decisive, 2 mingi pierdute și 6 intercepții, cu +23 eficiență. Precedentul său record era de 12 puncte, tot într-un meci contra tinerelor orădence în faza finală a sezonului trecut.

Alte șase jucătoare de la Sepsi au încheiat în double-digits meciul din runda secundă a grupei Est. Chrissy Givens a fost a doua marcatoare a partidei, cu 24 de puncte în 17:46 minute, fiind perfectă la șuturi, 11/11 la cele de două puncte și 2/2 la libere. A mai avut 2 recuperări, 1 assist, 1 turnover, 2 intercepții și un capac, pentru +29 eficiență.

Kristina Topuzovic și Natalie Butler au contribuit cu câte 18 puncte, cele mai multe înscrise de ele într-un meci din LNBF. Sârboaica a jucat 15:27 minute și a avut 7/9 din semicerc, 1/3 de afară și 1/4 la libere, plus 9 recuperări (4/5), 1 assist, 2 intercepții și un capac, cu +24 eficiență. Americanca a petrecut în teren 17:46 minute, cu 8/11 la două puncte și 2/2 la libere. A mai avut 8 recuperări (5/3), 4 pase decisive, 1 turnover și 2 intercepții, cu +28 în dreptul eficienței.

Andra Mandache a încheiat partida cu 16 puncte în 17:46 minute (8/11 din semicerc, 0/1 la linia de fault), plus 5 recuperări (3/2), 2 assist-uri, o intercepție și 1 capac, pentru +21 indice al eficienței.

Ildiko Mîrne-Nagy a contribuit cu 14 puncte și 7 recuperări (4/3) în 22:14 minute. A avut 5/9 la șuturile de două puncte, 1/1 de la distanță și 1/2 la libere. A mai avut 3 pase decisive și 2 intercepții, cu +21 eficiență.

Annemarie Godri Părău a marcat 11 puncte și s-a mai remarcat cu 8 pase decisive și 7 intercepții în 17:46 minute. A înscris de 4 ori din semicerc din 6 încercări și 1/3 la triple. A mai avut 2 recuperări, pentru +24 în dreptul eficienței.

Nicoleta Mititelu a fost principala marcatoare de la gazde, cu 15 puncte în 26:53 minute. A încheiat cu 4/8 la șuturile de două puncte, 1/2 de afară și 4/4 de la linia de fault. A mai avut 4 recuperări (1/3), 5 mingi pierdute și 2 intercepții, pentru +11 eficiență.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe este liderul grupei Est după ce până acum s-au disputat 2 din 3 partide în ambele etape. Alb-verzile au obținut victorii clare în ambele partide și au 4 puncte. Olimpia CSU Brașov a urcat pe doi cu 3 puncte după victoria de la Rapid, iar Agronomia este pe trei cu 2 puncte (a jucat un singur meci). Rapid București este pe patru cu 2 puncte după 2 meciuri pierdute, iar Phoenix Știința Constanța este pe cinci, cu un punct. CSM Târgoviște și CSM Alexandria n-au jucat încă vreun meci.

În următoarea rundă Phoenix Știința Constanța merge la Alexandria, meciul fiind programat miercuri, de la ora 18. ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe primește vizita celor de la Rapid București în runda următoare, miercuri, de la 19.

*foto: Miska Brigitta