Stiri Cupa României Feminin

Performerele din retur în runda inaugurală a Cupei, cu șase jucătoare în double-double

Miercuri s-au stabilit patru din cele cinci formații care urcă în turul doi al Cupei României la baschet feminin. În două dueluri s-au calificat echipele care au câștigat și în primul meci, cu dublă victorie. În celelalte două confruntări s-au întors rezultatele din prima manșă. Jefimija Karakasevic a fost cea mai eficientă jucătoare în ziua a doua a cupei, +38 eficiență. Voicu, Ford, King, Mobley și Matijevic au fost și ele în double-double. Webb, Mihai, Stănici (Diaconu) și Vega au trecut și ele de 20 de puncte.

Cel mai dezechilibrat retur a fost cel dintre FCC Baschet Arad și CSM Târgoviște. Arădencele au revenit de la -7 în tur și s-au impus cu 78-37 în manșa a doua. Două galben-albastre au înscris împreună mai mult decât toată echipa adversă.

Jefimija Karakasevic a dominat spațiul de trei secunde și a încheiat partida cu 24 de puncte și 10 recuperări (2 ofensive/8 defensive) în 31:35 minute. A avut 10/11 la șuturile din semicerc (91%) și 4/6 la aruncările libere (67%). A mai avut 3 assist-uri, o intercepție și 3 capace, pentru +38 indice al eficienței.

Adrienne Webb a fost jucătoarea cu cele mai multe puncte înscrise într-un meci din retur. Americanca a reușit 26 de puncte în 30:17 minute pentru arădence, cu 4/9 din semicerc și 6/9 de la distanță. A mai avut 2 recuperări (1/1), 4 assist-uri, 2 turnovers, 5 intercepții și un capac, cu +28 eficiență.

Universitatea Cluj s-a impus cu 77-55 în returul cu Rapid București și a avut două jucătoare în double-double, cele de sub panou, în timp ce bucureștencele au avut a doua marcatoare a zilei.

Artavia Ford a înscris 20 de puncte și a avut 17 recuperări (7/10) în 25:49 minute, cu 9/16 din semicerc, 0/1 de afară și 2/8 la libere. A mai avut 3 pase decisive, 1 turnover, o intercepție și 2 capace, cu +28 eficiență.

Mariah King a încheiat cu 18 puncte și 12 recuperări (6/6) în 31:49 minute, după 6/10 la șuturile de două puncte, 0/1 de afară și 6/6 de la linia de fault. A mai avut 4 assist-uri, 2 turnovers și 3 intercepții, cu +30 eficiență.

Florina Stănici (Diaconu) a fost aproape de double-double cu 25 de puncte și 9 recuperări pentru Rapid București. A încheiat cu 4/14 din semicerc, 4/10 de la distanță și 5/8 la libere. A mai avut 7 assist-uri, 6 turnovers și 6 intercepții, cu +22 eficiență.

CSM Alexandria a mers mai departe cu cea mai mare diferență în dubla manșă, după ce s-a impus și în returul cu CSU Rookies Oradea, 74-52.

Mihaela Mihai a fost cea mai eficientă de pe teren, cu 24 de puncte, 8 recuperări (4/4), 7 assist-uri, 3 turnovers și 4 intercepții în 35:27 minute. A avut 4/7 din semicerc, 4/8 de afară și 4/4 la libere, terminând cu +33 indice al eficienței.

Viorela Voicu a terminat din nou în double-double la teleormănence, cu 14 puncte și 10 recuperări (1/9) în 34:14 minute. A marcat de 6 ori din semicerc din 10 încercări și a transformat ambele libere. A mai avut 3 assist-uri, 1 turnover și 3 capace, cu +25 eficiență.

ACS KSE Târgu Secuiesc a mers mai departe cu un punct în plus la total după ce pierdea la trei lungimi în deplasare și câștiga acasă cu 58-54 cu Phoenix Știința Constanța.

Kayla Mobley a bifat un nou double-double cu 17 puncte și 13 recuperări (3/10), fiind integralistă. A avut 6/10 la șuturile de două puncte, 0/1 la triple și 5/8 la linia de fault. A mai avut 2 assist-uri, 4 turnovers și 3 intercepții, cu +23 eficiență.

Jade Vega a înscris coșul calificării, cu un total de 21 de puncte în 40 de minute. A terminat cu 5/9 din semicerc, 3/8 de afară și 2/2 la libere. A mai avut 5 recuperări (1/4), 5 assist-uri, 2 turnovers și o intercepție, cu +21 eficiență.

Katarina Matijevic a încheiat în double-double la constănțence, cu 11 puncte și 13 recuperări (4/9) în 37:03 minute, cu 5/8 la două puncte și 1/2 la libere. A mai avut 2 pase decisive, 4 turnovers și o intercepție, cu +19 eficiență.

Au mai încheiat în double-digits: Evelina Petrof (12 puncte în 30:29 minute pentru CSM Târgoviște), Bianca Fota (12 puncte în 27:37 minute pentru U Cluj), Natalia Burlakova (11 puncte în 24:10 minute)  și Teodora Manea (10 puncte în 34:57 minute) ambele la Rapid, Andreea Mazilu (14 puncte în 36:23 minute la CSM Alexandria), de la CSU Rookies Oradea Alexandra Mangra (19 puncte în 32:55 minute), Ivana Vujovic (11 puncte în 32:39 minute) și Ruxandra Chiș (10 puncte în 36:05 minute), Vladinka Erak (11 puncte în 33:47 minute) și Denisa Vați (10 puncte în 35:51 minute) pentru Phoenix Știința Constanța.

Ultima calificată în turul doi al cupei va fi decisă în 10 noiembrie, când se joacă returul dintre Sirius Târgu Mureș și Agronomia București. Manșa a doua va porni de la +15 pentru bucureștence. Intră direct în turul doi ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, CSM Satu Mare și Olimpia CSU Brașov.