Vladinka Erak și Donasja Scott, la al 4-lea și primul double-double pentru Phoenix Știința în grupa Est

Phoenix Știința Constanța a fost învinsă cu 71-87 pe terenul Olimpiei CSU Brașov în etapa a 7-a din grupa Est a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Vladinka Erak a fost cea mai eficientă jucătoare a meciului cu cele 18 puncte și 12 recuperări, cu care a bifat al 4-lea double-double în acest campionat. Donasja Scott a reușit primul său double-double în LNBF, iar Lauren Brozoski și Andreea Beldian au contribuit cu 17 și 15 puncte.

Vladinka Erak a fost coșghetera constănțencelor cu 18 puncte în 31:46 minute, cu 7/12 la șuturile din semicerc și 4 libere transformate din 4. A încheiat în double-double cu 12 recuperări (7 ofensive/5 defensive). A mai avut o pasă decisivă, 3 turnovers și o intercepție, cu +24 indice al eficienței. Sârboaica este la al 4-lea double-double în cele 5 partide pe care le-a jucat în grupa Est, în care are medii de 16,4 puncte, 11 recuperări, 1,6 pase decisive, 4 turnovers, 2,8 intercepții și 22 eficiență în 34:35 minute.

Donasja Scott s-a aflat la a doua sa partidă în LNBF și a bifat primul double-double, cu 11 puncte și 12 recuperări (4/8) în 23:06 minute. Americanca a încheiat cu 4/9 la șuturile din semicerc și 3/4 de la libere, pentru +17 eficiență. În două meciuri are medii de 8 puncte, 9 recuperări, 2,5 pase decisive, 1,5 turnovers și 12,5 eficiență în 23:59 minute.

Lauren Brozoski a fost jucătoarea cu cele mai multe minute în meciul din ultima etapă a turului, 37:14. Americanca a înscris 17 puncte după 6 reușite din semicerc din 13 încercări, 1/6 de la distanță și 2/2 de la linia de fault. A mai avut 2 recuperări defensive, 2 pase decisive, 4 turnovers și o intercepție, cu +6 eficiență. Fundașul are cinci meciuri în LNBF, cu medii de 14,2 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive, 2,8 turnovers, 1,4 intercepții și 10 eficiență în 26:03 minute.

Andreea Beldian a fost și ea în double-digits cu 15 puncte în 30:17 minute, înscrise cu 3 coșuri din semicerc din tot atâtea încercări și 3 triple din 10 încercate. A mai avut 2 recuperări defensive, 2 pase decisive, 7 turnovers și 2 intercepții, cu +7 eficiență. În 5 meciuri de campionat, căpitanul constănțencelor are medii de 11,2 puncte, 4,2 recuperări, 5,2 assist-uri, 5,2 turnovers, 1,6 intercepții și 10,8 eficiență în 34:05 minute.

Phoenix Știința Constanța a încheiat turul din grupa Est cu 8 puncte după 2 victorii și 4 înfrângeri. Dobrogencele stau în prima etapă din retur, asftel că următorul meci îl au în runda a 9-a. Elevele lui Carmin Popa vor juca în 30 noiembrie pe terenul liderului neînvins al grupei, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

*foto: Phoenix Stiinta Constanta facebook