Stiri Juniori U16 Masculin

EYBL U16: CSU ASE București revine cu trei victorii din Cehia

CSU ASE București a obținut trei victorii în patru meciuri la Praga în cadrul primului turneu al grupei B din European Youth Basketball League la categoria U16. Meciurile bucureștenilor au avut loc în perioada 25-27 noiembrie.

CSU ASE a debutat cu un eșec la Praga, scor 62-87 în duelul cu Stella Azzurra, pe sferturi fiind 21-22, 13-25, 21-22 și 7-18. Alexandru Mitrescu a fost principalul marcator al românilor cu 19 puncte, pe lângă care a adăugat 5 recuperări și 2 intercepții, în double figures fiind și Tudor Pîrvu (14 puncte, 3 intercepții) și Șerban Matea (12 puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări).

Sâmbătă (26.11) au urmat două meciuri pentru CSU ASE, ambele încheiate cu victorii. Mai întâi bucureștenii au trecut cu 64-57 de Rátgéber Kosárlabda Akadémia, pe sferturi fiind 20-4, 7-14, 16-15 și 21-24. Șerban Matea a fost de data aceasta liderul echipei cu un double-double (19 puncte, 11 recuperări, 4 intercepții), pe acesta urmându-l Petru Voiculescu (14 puncte, 8 recuperări) și tandemul Tudor Pîrvu - Alexandru Mitrescu (ambii 12 puncte).

Ulterior a venit succesul clar cu Palmas 7 Gran Canaria, 88 la 63, într-un meci în care CSU ASE n-a fost deloc condusă. Pe sferturi s-a încheiat cu 26-19, 21-19, 28-10 și 13-15. Luca Păuna și Tudor Pîrvu au avut câte 15 puncte, Petru Voiculescu totalizând 14 puncte și 8 recuperări, aproape de double-double fiind și Andrei Matei într-un duel în care bucureștenii au avut 39% procentaj de la distanță.

Participarea la turneul din Cehia s-a încheiat cu un meci decis în overtime, 83-80 cu SNM Academy, pe sferturi fiind 20-11, 24-25, 22-19, 10-21 și 7-4. CSU ASE a irosit un avantaj de 13 puncte și americanii au trimis meciul în prelungiri cu tripla lui Malcolm Price (76-76), succesul venind tot în urma unei aruncări de trei puncte, Șerban Matea fiind marcatorul. El a fost remarcatul echipei cu 19 puncte, 10 recuperări și 5 pase decisive, Matei Roșu (15 puncte, 7 recuperări) și Andrei Matei (13 puncte, 13 recuperări) fiind următorii pe lista marcatorilor.

CSU ASE București se întoarce astfel cu 3-1 bilanț din Cehia, următorul turneu al grupei B în EYBL U16 fiind programat în perioada 26-29 ianuarie 2023 în Ungaria, la Debrecen.

*foto: Facebook CSU ASE