Stiri Juniori U16 Masculin

Leii București, o singură victorie în turneul EYBL U17 din Italia

Baschet Club Leii București a participat în perioada 25-28 noiembrie la primul turneu din Grupa B a European Youth Basketball League - Central Europe Region la categoria U17, desfășurat în Italia, la Napoli. Românii au terminat competiția cu 1-3 bilanț.

Bucureștenii au debutat în EYBL împotriva formației maghiare Zsiros Akadémia, „viespile” din Budapesta conducând cu cel mult 25 de puncte pe durata meciului, în ultimul sfert. Restul partidei l-au controlat maghiarii, dar fără să rupă total echilibrul, Leii menținându-se constant la două-trei posesii în spate. După ce a câștigat sfertul trei cu 14-11, gruparea din București a cedat clar ultimul sfert (21-2).

În ciuda unui start greoi și în disputa cu Crest Academy Londra (7-1), scorul s-a întors prima dată la 8-7 în favoarea românilor. După un prim sfert adjudecat cu 24-17, Leii București s-a văzut egalată la pauza mare (39-39), după ce avantajul era la un moment dat de 14 puncte. Britanicii au controlat parțialul de după reluare, câștigat cu 24-7, în cele din urmă impunându-se cu +15, într-un joc în care Andrei Grigorescu s-a remarcat de pe teren (26 de puncte, 3/5 de la distanță).

Al treilea meci, cu USK Praga, a reprezentat un duel echilibrat, formațiile mergând cap la cap în primul sfert, luat de cehi cu 17-12. Elevii lui Bogdan Amăriucăi au egalat la 19, ulterior preluând conducerea la 23-21 și 28-27, pentru ca la pauza mare Praga să conducă cu 34-30. Cehii au condus după 30 de minute, însă formația din capitală n-a renunțat și s-a apropiat la o posesie în ultimele minute 60-57 sau 62-61. Dunk-ul lui Matyas Jezek a decis meciul, 64-61, românii irosind trei aruncări din spatele arcului de cerc în ultimele 10 secunde.

Ultimul joc pentru Leii București a fost încleștarea cu Rátgéber Academy Pécs, maghiarii având, de asemenea, doar înfrângeri după trei etape. Bucureștenii au avut un prim sfert foarte bun defensiv, terminat cu 17-7 și avantajul l-au menținut până la pauza mare, unde s-a intrat cu 26-18. Partea secundă a consemnat un joc mai echilibrat, după 34-34 în sfertul trei Leii fiind formația care s-a desprins decisiv cu trei minute rămase până la final (46-40), în cele din urmă tabela indicând 46-44.

Andrei Grigorescu (18.7 puncte, 50% din spatele arcului de cerc în 3 meciuri jucate) și Șerban Pușcașu (12.5 puncte, 11.2 recuperări) au fost principalii remarcați din partea Baschet Club Leii București în cadrul turneului de la Napoli destinat generației 2005.

Rezultatele înregistrate de bucureșteni în Italia:

Joi (25.11) Leii București – Zsiros Akadémia 48-73

Vineri (26.11) Leii București – Crest Academy Londra 69-84

Sâmbătă (27.11) USK Praga – Leii București 64-61

Duminică (28.11) Rátgéber Academy Pécs – Leii București 44-46.

Următorul turneu din Grupa B, al doilea al sezonului în curs, va avea loc la Budapesta în perioada 20-23 ianuarie 2022.

*foto: Facebook Baschet Club Leii