U-BT Cluj-Napoca a câștigat campionatul României la U16 Masculin. „Studenții” au încheiat sezonul cu un bilanț de 20 de victorii din 22 posibile și au câștigat finala de la Oradea la o diferență de 24 de puncte.
Clubul pregătit de Mihai Racovițan a trecut la pas, în ultimul act al competiției, de CSA Steaua București. U-BT a câștigat toate cele patru sferturi și s-a impus cu scorul de 100 la 76.
Andrei Bizo a fost principalul marcator al echipei câștigătoare, după ce a încheiat în double-double: 24 de puncte și 14 recuperări. El a fost urmat de Ștefan Hațegan, care a izbutit 22 de puncte și 6 recuperări.
La polul opus, Vlad Spaloghe a ieșit la rampă cu 17 puncte și 3 recuperări, în timp ce Mihai Gruia a încheiat cu 11 puncte și 8 recuperări.
Podiumul a fost completat de CSM Petrolul Ploiești, care a învins cu 55 la 40, în finala mică, CSM CSU Oradea.
*Foto: Facebook/U-BT Cluj
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!