Brankica Hadzovic și Destiny Williams, decisive pentru FCC ICIM Arad în victoria cu Universitatea Cluj

Andreea Vlase

03.03.2019

FCC ICIM Arad a câștigat cu 88-62 duelul cu Universitatea Cluj din etapa a 11-a a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Brankica Hadzovic și Destiny Williams au fost din nou liderele galben-albastrelor în succesul de sâmbătă, primul acasă în faza a doua a campionatului. Hadzovic a avut 27 de puncte, iar Williams, 22 de puncte și 17 recuperări. Chelsey Lee și Adela Mercea au intrat de pe bancă și au fost în double-digits.

Brankica Hadzovic își continuă sezonul foarte bun, în care are cele mai bune cifre de când este în LNBF, din 2015. Sârboaica de 37 de ani a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren (+32 eficiență) la meciul dintre FCC ICIM Arad și Universitatea Cluj, ultima clasată în Grupa Roșie. Fundașul a încheiat partida cu 27 de puncte în 35:22 minute, după 8/12 la șuturile din semicerc (67%), 1/4 de la distanță (25%) și 8/9 de la linia de fault (89%). Căpitanul galben-albastrelor a mai avut 5 recuperări, 7 pase decisive, 6 faulturi scoase, o minge pierdută și 2 intercepții. Hadzovic a jucat în 18 meciuri din această ediție de campionat și are medii de 17,6 puncte, 5,2 recuperări, 5,2 pase decisive, 3,7 mingi pierdute și 13,6 eficiență în 35:07 minute.

Destiny Williams a reușit al 5-lea double-double pentru galben-albastre din tot atâtea meciuri jucate în campionat. Americanca a contribuit la victorie cu 22 de puncte, 17 recuperări (11 ofensive/6 defensive), 3 pase decisive și 2 capace, dar a avut și 5 mingi pierdute. Pivotul a petrecut în teren 34:03 minute, cu 9 reușite de două puncte din 16 încercări (56%) și 4/7 la libere (57%), pentru +29 eficiență. A comis 3 greșeli personale și a scos 7 faulturi. Williams are medii de 16,8 puncte, 14,4 recuperări, 2 pase decisive, 3,2 mingi pierdute și 1 intercepție în 32 de minute pe meci, cu 25,4 eficiență în cele 5 partide jucate în această ediție a LNBF.

Adela Mercea și Chelsey Lee au avut contribuții importante pentru gazde, intrând de pe bancă. Fundașul a petrecut 25:05 minute pe teren și a înscris 11 puncte după 4/5 la șuturile din semicerc (80%) și 1/5 de afară (20%). A mai avut 2 recuperări (1/1), 3 assist-uri și 3 intercepții, pentru +14 eficiență. Cu Mercea în teren, galben-albastrele au avut un plus de 26 de puncte pe tabelă. A fost cel mai bun joc al său în acest sezon. În 18 meciuri din campionat are medii de 1,9 puncte, 1,2 recuperări, 0,6 pase decisive și 1,2 eficiență în 9:15 minute.

Galben-albastrele au dominat sub panou când au jucat cu Lee și Williams. Lee a stat 16:06 minute în teren și a încheiat cu 12 puncte, 4 recuperări (1/3) și 2 intercepții. A avut 5/9 la aruncările de două puncte (56%) și 2/3 de la linia de fault (67%), cu +13 indice al eficienței. A fost al 3-lea meci al lui Lee la formația de pe Mureș în această ediție de campionat. Americanca are medii de 9,3 puncte, 5,3 recuperări și 1,3 intercepții în 15:15 minute, cu 11,7 eficiență.

Pentru arădence a fost primul succes acasă în faza a doua a sezonului regulat și al 3-lea la rând în campionat. Galben-albastrele sunt în continuare pe locul 5 în Grupa Roșie cu 26 de puncte după 7 succese și 12 eșecuri. Pentru FCC ICIM Arad urmează două meciuri cu campioana ACS Sepsi SIC. Miercuri, de la ora 18, se joacă la Arad returul din sferturile cupei, care pornește de la +35 pentru alb-verzi. Sâmbătă va fi meciul din etapa a 12-a din Grupa Roșie, la Sepsi Arena.