CSM Satu Mare produce surpriza în derby-ul cu Sepsi

CSM Satu Mare a reușit să învingă la scor pe marea rivală Sepsi Sfântu Gheorghe într-o partidă disputată pe terenul sătmărencelor, scor 78-56.

Diferența a fost făcută în sfertul doi, când elevele lui Maikel Lopez s-au impus cu un neverosimil 26-9. Astfel, la pauză gazdele aveau dublul punctelor adversarelor (38-19). Campioanele en-titre n-au reușit să întoarcă scorul în a doua repriză, iar Satu Mare a reușit chiar să câștige și ultimele două acte ale partidei (18-17, 22-20).

Cele două echipe au suferit amândouă de o lipsă de precizie de la linia de 3 puncte (2/12 Satu Mare, 4/22 Sepsi), însă gazdele au dominat spațiul de 3 secunde, acolo unde au înscris 50 de puncte față de numai 30 ale covăsnencelor.

Sparkle Taylor a fost cea mai bună jucătoare a celor de la Satu Mare, cu 25 de puncte (11/17 din acțiune) și 6 recuperări. Saqwedia Wallace a marcat de partea cealaltă 18 puncte, fiind cea mai bună marcatoare a lui Sepsi.

În celelalte partide ale rundei s-au înregistrat următoarele rezultate:

CSU Phoenix ConstanțaAgronomia București 52-54 (Bianca Voica Nagy – 13 pct / Anca Sipoș - 19 pct, 8 recuperări, Renata Kovacs – 13 pct)

Triumf BotoșaniCSM Târgoviște 44-71 (Ramona Dănălache – 11 pct / Gabriela Irimia - 20 pct, 9 recuperări, Ancuța Stoenescu – 19 pct)

Rapid BucureștiFCC Baschet Arad 46-86 (Florina Stănici – 24 pct / Andreona Keys – 28 pct, Tereza Vitulova – 13 pct, 7 recuperări)

ACS KSE Târgu SecuiescCSM Alexandria 57-52 (Jaiamoni Coleman – 17 pct, 11 recuperări, 7 pase decisive, Antoinette Lewis – 15 pct, Jocelyn Taylor – 14 pct, 10 recuperări / Mihaela Burcică = 14 pct, 7 recuperări,  Alexis Pană – 12 pct, 11 recuperări, 5 pase decisive)

Din această rundă a mai rămas de disputat partida de luni, dintre BC Sirius Târgu Mureș și CSU Olimpia Brașov.

*foto: sportulsatmarean.ro