FCC Baschet UAV Arad s-a impus fără drept de apel în partida cu CSM Târgoviște

Gruparea arădeană a câștigat de o manieră categorică întâlnirea cu rivala din Târgoviște, scor 78-46. Meciul din cadrul turneului opt din Liga Națională de baschet feminin a avut loc duminică, 14 martie în Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj-Napoca.

În cele ce urmează, vă prezentăm rezultatele complete înregistrate în partidele de ieri din campionatul feminin.

CSM Târgoviște - FCC Baschet UAV Arad 46-78 (8-18, 10-17, 14-26, 14-17)

Arădencele au început în forță meciul cu trupa dâmbovițeană, iar la pauză conduceau deja la o diferență de 17 puncte, scor 18-35. La reluare, FCC Baschet a continuat să se distanțeze fără ca adversarele să găsească răspuns la jocul eficient al adversarelor, astfel că tabela indica 32-61 înaintea ultimului sfert.

Principalele marcatoare

Târgoviște: Maria Daiana Tănase 11 puncte, Nicoleta Alexandra Ghiță 9 puncte, Anisia Croitoru 9 puncte

Arad: Brankica Hadzovic 17 puncte, Angela Beadle 11 puncte, Porsche Poole 10 puncte

CSU Rookies Oradea - Phoenix CSU Simona Halep Constanța 40 - 115 (11-24, 8-29, 9-31, 12-31)

Oradea: Melisza Medvei 12 puncte, Diana Antonia Roșu 11 puncte, Maria Farago 10 puncte

Constanța: Tierra Henderson 24 de puncte, Shereen Sutherland 19 puncte, Bianca Voica-Nagy 15 puncte

CSM Satu Mare - CSM Alexandria 101-30 (33-0, 22-10, 18-12, 28-8)

Satu Mare: Claudia Cuic (Pop) 22 de puncte, Patricia Bright 17 puncte, Bria Goss 19 puncte, Teodora Neagu 17 puncte

Alexandria: Mihaela Burcică (Mihai) 11 puncte, Mihaela Andreea Mazilu 6 puncte, Paloma Cucu 5 puncte

Olimpia CSU Brașov - CS Universitatea Cluj-Napoca 78-71 (30-14, 20-10, 8-24, 20-23)

În ultimul meci disputat ieri, echipa clujeană a cedat pe teren propriu în fața grupării de sub Tâmpa. ”Studentele” au avut un început ezitant de partidă, iar Brașovul a gestionat excelent prima repriză astfel că avea un avantaj mai mult decât consistent la pauză, scor 50-24.

”U” Cluj s-a mobilizat în partea a doua și a redus ecartul la 10 lungimi până în ultimul sfert, 58-48. Trupa de pe Someș s-a apropiat și la 7 puncte în debutul ultimului act, 61-54, însă Olimpia nu a avut emoții în cele din urmă și și-a adjudecat victoria.

Brașov: Biljana Pesovic 23 de puncte, Sara Dickey 19 puncte, Ines Corda 14 puncte

Cluj: Korine Campbell 22 de puncte, Alexandra Uiuiu 16 puncte, Rashida Timbilla 13 puncte

După acest weekend, lucrurile sunt destul de clare în ceea ce privește echipele clasate pe primele patru locuri la finalul sezonului regulat. Deși se vor mai juca două turnee, putem spune că ordinea înaintea playoff-ului este în mare măsură stabilită: 1. Sepsi, 2. Satu Mare, 3. Arad 4. Brașov.

Primele două clasate pot face rocada în clasament în cazul unei victorii a echipei din Satu Mare la minim 12 puncte împotriva lui Sepsi. Formațiile din Arad și Brașov se situează pe locurile 3 și 4 la o distanță considerabilă față de următoarele formații, ”U” Cluj și Phoenix Constanța.

*Foto: Valentin Todea/baschet.ro