Lauren Brozoski și Vladinka Erak au contribuit cu peste 50 de puncte la prima victorie a lui Phoenix Știința

Phoenix Știința Constanța a obținut sâmbătă prima victorie în acest sezon, 80-44 acasă cu Rapid București, după ce a început campionatul cu două înfrângeri. Lauren Brozoski a fost coșghetera partidei cu 30 de puncte pentru constănțence. Vladinka Erak și Andreea Beldian au încheiat în double-double, contribuind cu 22 și 10 puncte la victorie. De la învinse, Florina Stănici (Diaconu) și Natalia Burlakova au încheiat în double-digits.

Lauren Brozoski a înscris 30 de puncte în meciul contând pentru etapa a 4-a a grupei Est din LNBF. Americanca a jucat 31:38 minute și a încheiat cu 6/9 la șuturile din semicerc (67%), 5/10 de la distanță (50%) și 3/3 la libere. A mai avut 5 recuperări (3 ofensive/2 defensive), 5 pase decisive, 2 greșeli personale, 2 faulturi scoase, 1 turnover și 4 intercepții, cu +35 indice al eficienței. Cu americanca în teren, formația gazdă a avut un plus de 40 de puncte pe tabelă. În cele două meciuri pe care le-a jucat în LNBF până acum, fundașul are medii de 21,5 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, 3,5 turnovers și 2,5 intercepții în 33:20 minute, cu 20 eficiență.

Vladinka Erak a bifat al 2-lea double-double în tot atâtea meciuri în actuala ediție de campionat, cu 22 de puncte și 13 recuperări (3/10) în 22:42 minute. A încheiat partida cu 6/9 din semicerc (67%), 1/1 la triple și 7/11 de la linia de fault (64%). A mai avut 2 pase decisive, 2 greșeli personale, 8 faulturi scoase, 3 turnovers și 4 intercepții, cu +31 indice al eficienței. Și sârboaica a avut +40 la +/-. Erak are medii de 16,5 puncte, 12 recuperări, 2,5 assist-uri, 3 turnovers și 3 intercepții în 31:21 minute, cu 24 eficiență.

Andreea Beldian a reușit primul său double-double în Liga Națională, cu 10 puncte și 13 pase decisive în 32:36 minute. Românca a încheiat cu 2/3 la șuturile din semicerc (67%) și 2/9 de la distanță (22%). A mai avut 6 recuperări (1/5), o greșeală personală, un fault scos, un turnover și o intercepție, cu +21 eficiență. În două partide jucate până acum în această ediție de campionat are medii de 12 puncte, 5 recuperări, 7,5 pase decisive, 4 turnovers și 1,5 intercepții în 34:21 minute, cu 17,5 eficiență.

Phoenix Știința Constanța a obținut primul succes în grupa Est a LNBF la a 3-a încercare, în timp ce Rapidul a ajuns la 4 înfrângeri în acest debut de campionat. Bucureștencele au fost la al 4-lea joc în 10 zile.

Florina Stănici (Diaconu) a fost cea mai bună marcatoare de la oaspete, cu 13 puncte în 38:31 minute. A încheiat meciul cu 3/7 la aruncările de la semidistanță (43%), 1/3 de afară (33%) și 4/4 la libere. A mai avut 6 recuperări (2/4), 5 pase decisive, 4 greșeli personale, 4 faulturi scoase, 10 turnovers și 2 intercepții, cu +10 eficiență. Căpitanul Rapidului a jucat în toate cele patru meciuri din acest sezon și are medii de 19,5 puncte, 4 recuperări, 3,3 pase decisive, 5,5 turnovers și 2 intercepții în 34:30 minute, cu 12,5 eficiență.

Natalia Burlakova a urmat-o la meciul de la Constanța cu 11 puncte în 22:29 minute. A marcat de 5 ori din semicerc din 11 încercări (45%) și o dată de la linia de fault din două aruncări, cu 0/2 la triple. A mai avut 2 recuperări (1/1), o pasă decisivă, 2 greșeli personale, 2 faulturi scoase, 2 turnovers și o intercepție, cu +4 eficiență. Burlakova are medii de 8 puncte, 2,8 recuperări, 1 assist și 1,3 turnovers în 26:45 minute, cu 3,5 eficiență.

Pentru cele două echipe urmează primele partide din turul 1 al Cupei României, miercuri, 16 octombrie, cu adversari din grupa Vest a campionatului. Rapid joacă acasă cu Universitatea Cluj, de la ora 16:00, iar Phoenix Știința Constanța primește vizita celor de la ACS KSE Târgu Secuiesc, de la ora 17:00. În runda din weekend din campionat, Rapidul joacă acasă cu CSM Târgoviște, iar Phoenix Știința va merge la Agronomia București.

*foto: telegrafonline.ro