MECI AMICAL. CSM Satu Mare - România Under 18 feminin 83-54

Valentin Bâlă

03.02.2011

După ce, miercuri, a învins selecționata Under 20 a țării noastre, scor 71-50, într-un meci de verificare, liderul Diviziei A1, CSM Satu Mare a trecut, joi, scor 83-54, de naționala Under 18 a României, într-o întâlnire amicală disputată tot la Satu Mare, după cum informează totalbaschet.ro.

Prima perioadă a revenit jucătoarelor antrenate de Dan Fleșeriu, care au condus prima reprezentativă Under 18 a țării noastre cu scorul de 18-11, după zece minute. În cel de-al doilea sfert, gazdele au reușit un parțial de 26-18 și au intrat la cabine în avantaj, scor 44-29.

După pauză, tricolorele au reușit zece minute foarte bune și au câștigat sfertul trei cu 19-14. Formația din Satu Mare a replicat pe măsură și, în ultima perioadă, s-au impus cu 25-6, stabilind scorul final al întâlnirii la 83-54.

Pentru CSM Satu Mare au marcat: Drake (16), Giurgiu (14), Nagy (9), Dunca (9), Orosz (7), Bjork (7), Pop (6), Szmutku (5), Teilane (5), Mehmedic (5), în timp ce Ursu (12), Moraru (11), Dumitrache (10), Domokos (7), Baluță (5), Pal Laura (3), Demeter (3), Crăciun (2) și Liliana Ușurelu (1) au înscris pentru tricolore.

Vineri se va disputa ultima întâlnire a mini-turneului de verificare de la Satu Mare. Față în față se vor afla echipele naționale Under 18 și Under 20 ale țării noastre, ambele loturi aflându-se într-un stagiu de pregătire centralizată în localitatea ardeleană.