• 14:00

CSU Sibiu, victorie în prima partidă din FIBA Europe Cup

Petre O. Pavel
26.01.2021

Într-o partidă din Grupa D a FIBA Europe Cup, găzduită de Besiktas Akatlar Arena din Istanbul, CSU Sibiu a trecut de Balkan Botevgrad cu scorul de 88 la 75 la capătul unei partide pe care a dominat-o în totalitate.

Formații de start:

BC CSU Sibiu – Tohătan, Torok, Cooper, Philmore și Addison;

Balkan Botevgrad – Balaban, Dimitrov, Chambers, Jordan și Minkov.

Sibienii au început agresiv partida și au reușit un run de 6-0, întrerupt de un coș reușit de Davonta Jordan, 6-2. Lucas Tohătan și Cooper au înscris 8 puncte consecutive și l-au forțat pe Jovica Arsic, antrenorul echipei din Bulgaria, să solicite primul time-out al confruntării la scorul de 16-7. Până la finalul primul sfert diferența de pe tabelă a crescut grație unor triple semnate de Philmore, 30-18.

După 10 minute de joc, Isaiah Philmore era cel mai bun marcator de pe teren cu 11 puncte (2/2 la trei puncte).

Cele două echipe au mers cap la cap în sfertul secund, astfel, diferența de pe tabelă s-a păstrat și CSU Sibiu a intrat la vestiare cu același avans de 12 puncte pe care îl avea și după 10 minute de joc, scor 53 la 41.

La pauza mare, echipa antrenată de Dan Fleșeriu conducea cu 22 la 13 la recuperări. Philmore și Torok, lideri la acest capitol, fiecare cu 6 mingi prinse la panou.

[ad]

Cooper, Tohătan și Torok au înscris primele puncte pentru Sibiu în repriza secundă și au mărit diferența de pe tabelă în ciuda opoziției lui Chambers, care a forțat câteva pătrunderi pe tranziție, 60-46. Addison a întrerupt o serie de momente confuze de joc cu o triplă, 67-48. Câteva faze mai târziu, Jackson a înscris spectaculos pe sub inel, iar Arsic și-a certat jucătorii la time-out, 72-53. Avramov a punctat pe pătrundere, dar Philmore a răspuns aproape instant cu o aruncare de la distanță și și-a adus echipa la 20 de puncte avans, 75 la 55. Johnson a mai înscris o liberă, Tajuan Agee a înscris pe pătrundere și sfertul trei s-a încheiat cu scorul de 76 la 57 în favoarea echipei din România.

La intrarea în decisiv, CSU Sibiu avea patru jucători cu cel puțin 10 puncte marcate: Philmore (18), Cooper (16), Addison (10) și Tohătan (12).

În ciuda diferenței de pe tabelă, ambii tehnicieni au luat în calcul importanța coșaverajului și au continuat să se folosească de jucătorii din rotația de bază. În aceste condiții, bulgarii și-au adjudecat ultimul act, 18 la 12, însă CSU Sibiu a câștigat prima partidă din acest sezon de FIBA Europe Cup cu scorul de 88 la 75.