• 17:00

BC CSU Sibiu a cedat partida cu Beșiktaș Istanbul

Valentin Todea
28.01.2021

CSU Sibiu a pierdut meciul din grupa D a FIBA Europe Cup cu Beșiktaș Istanbul, scor 90-81. Pe sferturi, tabela a arătat 25-25, 23-17, 26-6 și 16-33. Gazdele grupei au avut o evoluție mult mai bună decât sibenii în actul al treilea iar răspunsul bun al românilor din ultimul sfert nu a fost suficient pentru a schimba învingătoarea.

Echipele de start

Beșiktaș: Sehmus Hazer, James Blackmon, Hakan Sayili, Alperen Sengun, Markell Johnson

CSU Sibiu: Lucas Tohătan, Marquis Addison, Isaiah Philmore, Rolland Torok, Chris Cooper

Sibiul a început partida cu un run de 6-0 în urma unor coșuri de afară iar Hazer a înscris primele puncte pentru Beșiktaș, 6-2. Rolland Torok a închis un parțial de 8-0 al echipei românești cu o aruncare din afara semicercului transformată, scor 2-14. Hazer a marcat și el de afară, 7-14, însă Chris Cooper a găsit la rândul său ținta din spatele arcului de cerc, 7-17. Philmore a păstrat ecartul de 10 lungimi cu un floater, 9-19 dar echipa adversă avea să treacă ulterior printr-o perioadă de joc mai bună. Astfel, Beșiktaș a executat un run de 11-0 iar tabela indica 20-19 cu două minute până la finalul primului act. Philmore a reușit un four-point play și a readus-o pe Sibiu la conducere, 20-23. După mai multe pase succesive la marginea semicercului, gruparea turcă a înscris un coș de trei puncte pentru a se apropia la doar o lungime pe tabelă, 23-24. La capătul primelor zece minute, scorul era egal, 25-25.

Turcii au început sfertul doi cu două reușite semnate de Sengun, 29-25. Addison a dat replica pentru sibieni de la mare distanță, 29-28 iar Joel Berry a dus scorul la 31-28. Tot el a înscris din afara semicercului, 34-29 iar Sibiul a reușit să egaleze prin lay-up-ul transformat de Lucas Tohătan, scor 34-34. Cele două combatante au fost mai precaute în defensivă și o perioadă au mers cap la cap. Sehmus Hazer a marcat printr-un alley-oop pentru ca Beșiktaș să se distanțeze la 4 puncte, 42-38. Hardy a micșorat diferența la 2 lungimi, 42-40 dar Blackmon a punctat de la mare distanță, 45-40. Jayce Johnson a recuperat o minge în ofensivă pentru galben-albaștrii și a înscris pentru 45-42. Berry a fost faultat pe aruncare de către Philmore și a primit trei aruncări libere, reușind să le transforme pe toate. Astfel, formația din Istanbul avea un avantaj de 6 puncte la pauza confruntării, scor 48-42.

[ad]

Beșiktaș a ieșit foarte hotărâtă de la vestiare și a mărit repede diferența de pe tabelă la 13 puncte, 55-42, iar Dan Fleșeriu s-a văzut nevoit să ceară time-out. La reluare, ambele formații au înscris iar diferența s-a păstrat, 57-44. James Blackmon a reușit apoi un coș din spatele semicercului iar gruparea românească a solicitat din nou din timp de odihnă la scorul de 60-44. Hardy a înscris de aproape, 60-46 dar Hazer a mai adăugat un coș de trei puncte în contul echipe sale, 63-46. Un slam-dunk spectaculos al lui Sengun a majorat diferența la 19 lungimi, 65-46 iar Blackmon a aruncat nemarcat de afară și a înscris, 68-46. Înaintea ultimului sfert, tabela arăta scorul de 74-48, așadar o diferență de 26 de puncte între cele două echipe.

Dunk-ul lui Jackson a redus ecartul la 20 de lungimi, scor 74-54 iar Philmore a punctat din spatele arcului de cerc, 76-57. Hardy a reușit un coș ușor pe contraatac iar antrenorul turcilor a cerut time-out la scorul de 76-59. Jackson și Hardy au executat două dunk-uri pentru a modifica tabela la 76-63, dar Johnson a înscris pentru Beșiktaș de lângă panou, 78-63. Markell Johnson a reușit un three-point play pentru 82-65 iar Adisson a marcat din afara semicercului, 84-68. Același jucător al Sibiului a transformat trei libere consecutive, 84-71 dar un dunk reușit de Sengun a dus scorul la 88-71. Tot Addison a reușit un four-point play iar tabela a indicat 88-75 atunci când mai erau de jucat 2 minute și 19 secunde. Kaelin Jackson a semnat un nou slam-dunk la intrarea în ultimul minut de joc, scor 88-77 iar Beșiktaș a cerut timp de odihnă.

Principalii remarcați

Beșiktaș: Alperen Sengun - 16 puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive, 4 intercepții, 3 capace; Sehmus Hazer - 25 de puncte, 4 recuperări; Joel Berry - 21 de puncte, 4 recuperări, 5 pase decisive, 2 intercepții; James Blackmon - 14 puncte, 6 recuperări, 6 assist-uri

Sibiu: Marquis Addison - 23 de puncte, 6 recuperări, 3 assist-uri, 5 intercepții; Kaelin Jackson - 14 puncte, 3 pase decisive, 4 intercepții; Isaiah Philmore - 12 puncte; Kevin Hardy - 10 puncte, 6 recuperări, 5 assist-uri, 2 intercepții

Vineri, 29 ianuarie BC CSU Sibiu se va duela cu CSM CSU Oradea de la ora 14:00. Ambele au un bilanț de 1-1 în grupa de Europe Cup.