• FIBA Europe Cup
  • 26.01.2021
  • 17:00

CSM CSU Oradea, victorie importantă contra lui Beșiktaș Istanbul

CSM CSU Oradea a reușit o victorie importantă în Turcia, scor 91-83, în primul meci din faza grupelor FIBA Europe Cup, chiar împotriva gazdelor turneului, Beșiktaș Istanbul.

CSM CSU Oradea a început partida în formula Broussard, Green, Nicolescu, Holt și Bobo Baciu. De partea cealaltă, Beșiktaș i-a avut în echipa de start pe Yagmur, Sengun, Hazer, Haltali și James Blackmon.

Gazdele au început mai bine partida și au pus primele cinci puncte pe tabelă. Aaron Broussard a răspuns cu un coș de 3 puncte, Cătălin Baciu a egalat la 5, dar Mehmet Yagmur a răspuns cu un nou coș de 3. Oradea a preluat pentru prima oară conducerea după reușita lui Stephen Holt (13-12). S-a mers umăr la umăr până la finalul primului sfert. Holt a dus diferența la patru puncte, cu un coș de 3 (24-20), dar scorul primului sfert a fost stabilit tot de turci, prin Furkan Haltali.

Beșiktaș a preluat conducerea prin Markell Johnson iar după un coș de 3 al lui Blackmon, conduceau cu 32-28. A urmat însă un parțial furios de 12-0 al bihorenilor, cu Broussard și Valeika în prim plan. Run-ul orădenilor a fost oprit de Egehan Arna, cu un coș de 3 (40-35). Bobe Nicolescu a răspuns însă la rândul său cu un coș de 3 puncte. Yagmur și Broussard au mai schimbat câte o aruncare reușită din spatele semicercului. Zekovic a marcat și el pe finalul timpului de atac, iar Oradea intra la pauză cu un avantaj important de 11 puncte, după steal-ul lui Stephen Holt, scor 51-40.

Holt și Zekovic au deschis sfertul 3 cu câte o reușită și au dus Oradea la 14 puncte. Alperen Sengun a reușit însă un alley-oop spectaculos din pasa lui Johnson (55-43). Broussard a marcat apoi un coș de 3 puncte, dar Arna a marcat 5 puncte consecutive și l-a forțat pe Cristian Achim să ceară time-out la scorul de 58-48 pentru formația sa. Alperen Sengun avea să înscrie apoi după o recuperare ofensivă, pentru ca Blackmon și Hazer să reducă diferența la doar 4 puncte (58-54). Barry avea să înscrie și el pentru gazde, dar Giordan Watson a rupt parțialul de 13-0 al lui Beșiktaș cu un stepback de la 3 puncte (61-56). Tot Watson a mai marcat un coș asemănător pentru a duce Oradea la 6 puncte. Beșiktaș a răspuns însă din nou din căciulă (64-60). În cele din urmă bihorenii au păstrat avansul de patru lungimi după 30 de minute, scor 67-63.

[ad]

Giordan Watson a deschis sfertul patru cu cinci puncte consecutive grație cărora a dus Oradea la 9 puncte (72-63). Au urmat apoi un putback dunk al lui Green, un and-one și un coș de 3 semnate de Dragan Zekovic grație cărora Oradea își mărise iar avansul la 14 puncte (80-66). Mehmet Yagmur a redus diferența la 9 puncte, grație unei reușite norocoase (82-73), dar Garlon Green a semnat un and-one după ce a intrat în forță în căciulă. Apoi același Zekovic s-a impus în post up contra unui adversar mai scund și a dus din nou Oradea la 14 puncte (87-73). Finalul de meci a aparținut gazdelor, care au reușit să reducă din diferență. Scor final 91-83 pentru bihoreni, care bifează astfel prima victorie.

Dragan Zekovic a fost omul meciului, cu 22 de puncte, 5 pase decisive și 8/10 din acțiune, cu 3/5 de la 3 puncte și 3/3 la libere. Giordan Watson și Aaron Broussard au marcat fiecare câte 15 puncte, în timp ce Garlon Green a contribuit cu 14 puncte și 8 recuperări.

De partea cealaltă, tânărul Alperen Sengun a impresionat cu 25 de puncte, 5 recuperări, 2 capace, 7/10 din acțiune și 11/16 de la libere. Sehmus Hazer a marcat 11 puncte iar Egehan Arna 10.

După acest meci, Oradea egalează Sibiul în fruntea clasamentul Grupei D și au ambele câte o victorie. Asta după victoria sibienilor în fața lui Balkan Botevgrad, scor 88-75.

Partidele din Grupa D a FIBA Europe Cup se reiau joi, 28 ianuarie, cu meciurile dintre Balkan și Oradea, de la ora 14:00, respectiv Beșiktaș vs CSU Sibiu, de la ora 17:00. Ambele partide vor fi difuzate pe canalul de youtube al FIBA.