• Sala Dinamo

CSM Galați se impune împotriva lui Dinamo după o repriză secundă foarte bună

Valentin Todea
06.02.2021

CSM Galați a câștigat partida cu Dinamo București disputată pe terenul formației alb-roșii, scor 82-75 (20-23, 11-16, 28-17, 23-19), reușind astfel un rezultat surprinzător în cadrul turneului 7 din LNBM.

Echipele de start

Galați: Brown, Vlad, Eads, Hamilton, Sturanovic

Dinamo: Ferguson Masters, Casale, Price, Armwood, Calenic

Primul sfert a stat sub semnul echilibrului, astfel că niciuna dintre combatante nu și-a creat un avantaj mai mare de 4 puncte pe tabelă. Cele două echipe au trecut alternativ la conducere în mai multe rânduri iar dinamoviștii s-au descurcat mai bine pe finalul actului întâi. A fost 9-13 în favoarea bucureștenilor după minute de joc iar un three-point play al lui Sturanovic a adus Galațiul în avantaj, 17-15. Price a transformat de la mare distanță, 17-18 iar la scorul de 20-20  Price a înscris un alt coș de trei puncte pentru ca Dinamo să se afle la conducere după primul sfert, 20-23.

Alb-roșii s-au distanțat la 5 lungimi în debutul actului secund, 20-25, dar CSM a recuperat rapid și s-a apropiat la un punct, 24-25. Armwood a înscris apoi printr-un lay-up iar scorul a devenit 24-27. Dinamo a mărit ecartul la 5 lungimi în două rânduri, 24-29 și 26-31, iar Drew a apropiat-o pe Galați la doar o lungime, 30-31. Bucureștenii au fost mai productivi în ultimele minute ale sfertului doi iar la pauză aveau un avantaj de 8 puncte, 31-39.

[ad]

La reluarea meciului, gălățenii s-au apropiat treptat pe tabelă și au venit la doar trei puncte în spatele adversarului după coșul lui Hamilton, 42-45. Masters a replicat din interior, 42-47 iar același Hamilton a adus-o în avantaj pe CSM Galați după ce a transformat două libere, 48-47. Elevii lui Florin Nini au prins încredere și s-au distanțat la 5 lungimi, 52-47, după coșul semnat de Eads din alley-oop. Price a executat un four-point play și a micșorat diferența la un punct, 52-51. Hamilton a adus un avantaj de două posesii pentru gălățeni după ce a marcat de la mare distanță, 59-53. Ferguson Masters a micșorat ecartul la 3 puncte înaintea sfertului decisive, 59-56.

Calenic a punctat în startul ultimului act, 59-58 iar Drew a răspuns imediat pentru gălățeni din spatele semicercului, 62-58. Bruncevic a făcut ca tabela să arate 66-60 în favoarea grupării de pe Dunăre în urma unei reușite din afara arcului de cerc. La jumătatea sfertului patru, Eads a înscris de lângă panou, 68-60 iar banca celor de la Dinamo a solicitat time-out. A fost 71-62 cu minute și jumătate până la final, pentru ca Armwood să pună două puncte în contul lui Dinamo, 71-64. Gălățenii au reușit ulterior să se distanțeze la 12 puncte, 77-65 iar oponenții rămâneau fără prea mult timp pentru a mai putea schimba soarta partidei. Hamilton a dus scorul la 79-67. Până la urmă, gruparea din Moldova reușește să câștige la o diferență de 7 puncte, fără ca trupa alb-roșie să se mai apropie periculos pe tabelă.

Principalii marcatori:

Galați: Sturanovic 23 de puncte (14 recuperări), Eads 16 puncte, Hamilton 12 puncte, Drew 12 puncte

Dinamo: Price 20 de puncte, Abukar 15 puncte, Armwood 12 puncte, Cane 11 puncte

*Foto: Facebook CSM Galați