• Sala Dinamo

SCM U Craiova trece de CSM Galați

Bogdan Isailă
07.02.2021

SCM U Craiova pleacă de la București cu două victorii în cadrul turneului 7 din Liga Națională de Baschet Masculin. Oltenii au trecut astăzi, 7 februarie, de CSM Galați cu scorul de 72-58, după ce diferența au făcut-o în repriza secundă.

SCM U Craiova și CSM Galați au oferit o primă repriză echilibrată. Niciuna dintre echipe nu a avut un avantaj mai mare de două posesii în primele 20 de minute ale jocului. Oltenii aveau să câștige primul sfert cu scorul de 21-18. În actul secund jocul a fost mai încâlcit în prima sa parte. S-au consemnat schimbări la conducere în câteva rânduri dar la pauză tot trupa lui Todorov era în avantaj, scor 37-35.

[ad]

Craiova a deschis repriza secundă cu un run de 5-0 iar Florin Nini solicita rapid timp de odihnă. Răspunsul gălățenilor a fost bun și au marcat 6 puncte la rând. Replica oltenilor a fost asemănătoare. Echipa de la Dunăre nu a mai găsit drumul spre coș și diferența a urcat la 11 lungimi. Aceasta avea să fie și la finalul sfertului trei când se consemna scorul de 54-43. Oltenii și-au păstrat avantajul format din două cifre în prima jumătate a actului decisiv. Elevii lui Florin Nini nu au avut forța să revină pe tabelă și meciul s-a încheiat cu scorul de 72-58.

Mate Vucic a fost omul meciului cu 13 puncte și 14 recuperări. Monyea Pratt a terminat cu 15 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive. Dragoș Diculescu a contribuit cu 14 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive. Jonathan Person a venit de pe bancă cu 11 puncte și 5 recuperări.

James Eads a fost principalul remarcat de la Galați cu 17 puncte și 5 recuperări. Tarik Bruncevic a contribuit cu 12 puncte.