Jacob Wiley recunoaște superioritatea României: „A meritat victoria, noi am făcut prea multe greșeli”
3 ore în urmăMarjan Ilievski: „România a obținut rezultatul, dar noi nu ne-am predat până la final”
3 ore în urmăMihai Silvășan: „Avem posibilitatea de a obține locul întâi în această grupă și asta ne dorim”
3 ore în urmăRareș Uță, după succesul cu Macedonia: „Sunt foarte fericit că am reușit să câștigăm și să ne calificăm”
4 ore în urmăRomânia trece și a doua oară de Macedonia de Nord și merge în calificările pentru Cupa Mondială
18 ore în urmăCSU Sibiu şi CSM CSU Oradea au reuşit calificarea în optimile de finală ale FIBA Europe Cup, după ce sibienii au câştigat grupa D iar bihorenii au terminat pe locul 3, dar au obţinut calificarea după victoria celor de la Szolnok contra lui Sporting Lisabona.
Astfel, cele două formaţii din România îşi aşteaptă următorii adversari. Tragerea la sorţi va avea loc miercuri, 3 februarie, la Munchen. CSU Sibiu a fost repartizată în urna capilor de serie, datorită faptului că a câştigat grupa, în timp ce CSM CSU Oradea se afla în a doua urnă valorică.
Cele două urme sunt următoarele:
Capi de serie: Arged BMSLAM Stal (POL), BC CSU Sibiu (ROU), BC Dnipro (UKR), BC Parma (RUS), BC Prometey (UKR), Iraklis BC (GRE), Ironi Ness Ziona (ISR), Fribourg Olympic (SUI)
Urna a doua valorică: Anwil (POL), BC Balkan (BUL), BC Kyiv Basket (UKR), Belfius Mons-Hainaut (BEL), CSM CSU Oradea (ROU), Heroes Den Bosch (NED), Rilski Sportist (BUL), UNAHOTELS Reggio Emilia (ITA)
Trebuie precizat faptul că formaţiile care s-au întâlnit în faza grupelor nu se vor putea întâlni şi în optimile de finală. Astfel, CSU Sibiu nu va putea cu CSM CSU Oradea sau cu Balkan Botevgrad în etapa următoare.
Faza optimilor de finală se joacă împreună cu meciurile din sferturi, în patru bule epidemiologice, la fel ca grupele FIBA Europe Cup. Meciuri din optimi şi sferturi vor avea loc în perioada 23-25 martie. FIBA Europe Cup se va încheia cu un Final Four, care se va desfăşura în luna aprilie. FIBA urmează să anunţe care vor fi gazdele acestor turnee.
*foto: fiba.basketball
--------
Sărbătorim împreună 10 ani de Baschet.ro! Avem nevoie de sprijinul tău pentru a putea continua mediatizarea acestui fenomen. Fii alături de noi și investește în baschetul românesc prin intermediul platformei Patreon la această adresă: https://www.patreon.com/Baschet . Garantăm faptul că suma de bani acordată va fi investită sută la sută în baschetul românesc! Pentru mai multe detalii accesează acest link.
U-BT Cluj și-a aflat programul complet în Grupa A din Liga ABA
Jarell Eddie face parte din lotul Statelor Unite ale Americii pentru FIBA A...
Victorie categorică pentru Ungaria în fața Macedoniei de Nord
Ciprian Stoica a arbitrat finala Campionatului European U20 Divizia B femin...
U-BT Cluj și-a aflat programul complet în Grupa A din Liga ABA
Pablo Laso nu mai este antrenorul celor de la Baskonia Vitoria-Gasteiz
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!