Corona Brașov rămâne în cursa pentru play-off după victoria cu CSM Târgu Mureș

28.03.2024

Corona Brașov a ajuns la un bilanț de 5-12 în Top 10-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin, după victoria de pe teren propriu din penultima etapă cu CSM Târgu Mureș, scor 89-79. Adversarii lor au un bilanț identic înaintea ultimei runde.

Corona Brașov: Brandon Anderson, Andrei Petică, CJ Williams, Andrei Oinaru, Ousmane Barro

CSM Târgu Mureș: Vlad Nistor, Mladen Jeremic, Goran Gajovic, Szabolcs Santa, Jakob Lowrance

Mureșenii au spart gheața cu un coș din cârlig al lui Santa. Williams a răspuns cu un coș de trei puncte. Lowrance a replicat cu aceeași măsură, iar Gajovic a majorat diferența la două posesii de la linia de pedeapsă. Barro și Lowrance s-au duelat apoi în reușite din interior, înainte ca Williams să semneze o nouă reușită din spatele arcului de cerc prin care scorul devenea 8-9. Tot el și-a adus echipa la conducere pentru prima oară, de la semi-distanță. Gajovic și Jeremic au restabilit echilibrul, înaintea unui coș de afară al lui Person. Gheorghe și Petrescu au adus cinci puncte la rând, dar tot oaspeții conduceau după 10 minute: 23-24.

Lowrance a marcat primul în sfertul secund. Cane a marcat patru puncte la rând prin care Corona revenea la conducere. Cele două echipe au alternat la conducere, înaintea unei secete ofensive de ambele părți. Aceasta a fost întreruptă de liberele lui Barro, urmate de tripla cu fault a lui Williams prin care scorul devenea 35-30. Gray și Barro au continuat run-ul echipei lui Ionuț Bâscoveanu, care reușea să construiască pentru prima oară în meci o diferență de două cifre. Santa și Jeremic au răspuns cu un run de 9-0, iar la pauza mare, tabela indica 42-39.

Williams și-a păstrat mâna bună din spatele arcului de cerc și a inaugurat repriza a doua cu o reușită de acolo. Santa și Barro s-au duelat în coșuri de sub panou mai apoi. Gheorghe s-a alăturat momentului printr-un coș de trei puncte. Barro a refăcut diferența de două cifre cu un step-back de la semi-distanță. Petică a majorat-o printr-un coș din spatele arcului de cerc. Ultimele minute ale sfertului au adus o alternanță a reușitelor din partea celor două echipe, astfel că înainte de sfertul al patrulea, scorul era 68-58.

Ardelenii au înjumătățit rapid diferența de pe tabelă, după cinci puncte marcate fără răspuns din partea grupării de sub Tâmpa. Gray avea să oprească run-ul adversarilor, înainte ca Santa și Nistor să își apropie echipa la o singură posesie. Barro și Williams au construit apoi un run de 6-0 pentru formația galben-albastră. Solyom a înregistrat apoi un and-one, iar Lowrance a redus deficitul la doar două posesii, 76-72. Barro a ajuns la 20 de puncte cu un layup. el și Williams și-au condus parteneriatul excelent pentru a își ține adversarii la distanță. În cele din urmă, Corona s-a impus cu 89-79.

Ousmane Barro a fost la un pas de un nou double-double de excepție, prin cele 22 de puncte și 9 recuperări adunate. CJ Williams a contribuit cu 23 de puncte. Szabolcs Santa s-a remarcat cu 13 puncte și 10 recuperări.

În ultima etapă din Top 10, Corona Brașov va juca pe terenul celor de la CSM Constanța, în timp ce CSM Târgu Mureș va avea parte de o deplasare la CSO Voluntari.

*foto: Facebook/CSM Târgu Mureș