Carmelo Anthony a „erupt” în sfertul 4 și a adus victoria pentru Portland Trail Blazers

Portland Trail Blazers a câștigat al doilea meci într-o singură săptămână în fața celor de la Philadelphia 76ers, de data asta pe teren propriu, scor 118-114.

Primul sfert a fost unul exploziv pentru Damian Lillard, care a marcat 19 puncte în 12 minute. Joel Embiid a fost cel care a replicat, cu 15 puncte în sfertul secund, inclusiv un coș pe sirenă.

Doc Rivers a reușit să îl „înghețe” pe Lillard în a doua repriză, dublându-l de fiecare dată când trecea jumătatea terenului și punându-l pe Ben Simmons, unul dintre cei mai buni apărători, să „țină” la Dame. Așadar, Portland a trebuit să se bazeze pe altcineva pentru a câștiga partida. Astfel, a intrat în scenă Carmelo Anthony.

Veteranul de 37 de ani a marcat șase coșuri la rând în sfertul 4, totalizând 17 puncte în sfertul decisiv. Printre ele se numără și două libere esențiale pe final de meci, după ce Seth Curry egalase partida la 114! La ultima acțiune, Robert Covington a furat repunerea celor de la Philly, iar Lillard a securizat victoria de la linia de fault. A fost a doua victorie pentru Portland în faţa Philadelphiei în ultima săptămână, după ce s-a impus săptămâna trecută, chiar şi fără Lillard, scor 121-105.

Damian Lillard a terminat meciul cu 30 de puncte și 7 pase decisive, Gary Trent Jr a înscris 19 puncte, Anfernee Simons 11, iar Enes Kanter 10 cu 14 recuperări pentru câștigători. De partea cealaltă, Joel Embiid a marcat 35 de puncte cu 9 recuperări, Ben Simmons a fost la un pas de triple-double (23 de puncte, 11 recuperări și 9 pase decisive), Tobias Harris a strâns 17 puncte, cu 6 recuperări și 5 pase decisive iar Seth Curry a marcat 15 puncte.

Însă eroul partidei a fost cu siguranță Carmelo Anthony, care a adunat 24 de puncte, un nou season-high, cu 9/15 din acțiune, 4/5 de la 3 puncte și 2/2 de la libere.

După această victorie, Portland a ajuns la 14-10, urcând astfel pe locul 5 în Vest, în timp ce Philly se păstrează pe primul loc în Est, cu un palmares de 18-8.

*foto: Sports Illustrated