Două victorii pentru Dinamo în cel de-al doilea turneu din EYBL U15

Dinamo București a jucat pe 3 și 4 februarie la Pecs (Ungaria) în cel de-al doilea turneu al grupei B din European Youth Basketball League la categoria U15, tinerii bucureșteni obținând două victorii în aceste partide.

Dinamo a început cu stângul și a pierdut cu 55-57 (pe sferturi 17-17, 11-11, 11-13, 16-16) în fața lui Vienna United la capătul unui meci în care a avut 9 puncte în față. Mihail Ilie și Robert Buzică au avut câte 16 puncte, iar Andrei Stan i-a urmat cu 12 puncte, doar Cezar Camburu și David Muscăloiu reușind să marcheze pe lângă cei menționați.

Tot în prima zi au jucat dinamoviștii și cu MBA Prievidza, de care au trecut cu 71 la 65 (pe sferturi, 17-21, 24-13, 8-13, 22-18). Andrei Stan a ieșit în evidență cu 25 de puncte, 8 intercepții și 6 recuperări în acest duel.

Dinamo a avut și un meci care a necesitat prelungiri, cel cu Balkan Botevgrad. S-a încheiat cu 97-92 pentru români (pe sferturi 20-30, 17-22, 21-12, 20-14, 19-14), aceștia revenind de la -21. Andrei Stan a fost și de această dată liderul echipei cu 32 de puncte, 7 recuperări și 4 intercepții pentru 28 index al eficienței, aproape de triple-double fiind Sandu Teacă cu 21 de puncte, 11 recuperări și 8 intercepții.

În fine, Dinamo a încheiat cu înfrângere participarea la turneul din Ungaria, 74-110 (pe sferturi 29-26, 12-25, 22-28, 11-31) contra lui IBAM. Mihail Ilie (17 puncte, 4 pase decisive) și Robert Buzică (16 puncte, 5 recuperări) au fost liderii formației în alb și roșu.

Dinamo București a obținut trei victorii în EYBL U15, pe lângă aceste rezultate fiind învinsă de cinci ori.