Stiri Juniori U13 Masculin

EYBL U13: Cum s-au descurcat formațiile românești în primele meciuri de la Budapesta

Primul turneu din acest sezon la categoria U13 în grupa A a European Youth Basketball League are loc la Budapesta în perioada 28-30 octombrie, formațiile românești implicate în acest turneu făcându-și debutul sâmbătă (29.10).

U-BT Cluj-Napoca și Dan Dacian București s-au întâlnit într-un duel direct în care câștig de cauză au avut ardelenii cu 105 la 32 într-un joc controlat cap-coadă. Scorul pe sferturi a fost 37-10, 15-11, 29-5 și 24-6. Bucureștenii au avut 0/14 din spatele arcului de cerc și au cedat categoric lupta la recuperări și assist-uri. În plus, fiecare jucător de la U-BT a reușit să înscrie cel puțin un coș.

Filip Marchiș (26 de puncte, 6 recuperări) și Sebastian Lăpuște (23 de puncte, 12 pase decisive, 6 intercepții, 6 recuperări) au fost liderii clujenilor. Eric Crăciun a fost la un pas de double-double pentru Dan Dacian București, 8 puncte și 11 recuperări, dar a avut și 9 posesii pierdute.

Cel de-al doilea meci pentru Dan Dacian București s-a terminat tot cu un eșec, 55-77 în duelul cu Pamukspor SK, asta deși la pauză formația din Capitală s-a aflat în avantaj. Scorul pe sferturi a fost 20-19, 16-14, 7-18 și 12-26. De data aceasta bucureștenii au fost mai aproape de adversari la recuperări și assist-uri, însă au comis 24 de turnovers și doi jucători au putut încheia în double figures.

Matei Sascău a adunat 25 de puncte (8/11 la aruncările de două puncte) și Eric Crăciun a contribuit cu 11 puncte și 13 recuperări.

În fine, U-BT a obținut încă un succes categoric, 128 la 37 cu MAFC Budapesta la capătul unui joc în care avantajul maxim a fost de 93 de puncte. Scorul pe sferturi a fost 35-7, 38-7, 29-15 și 26-8. Clujenii au avut aproape 100 de aruncări din acțiune, profitând de cele 59 de posesii pierdute ale adversarilor.

Sebastian Lăpuște (21 de puncte, 14 intercepții) și Alexandru Hațegan (18 puncte, 8 recuperări, 5 intercepții) au fost principalii marcatori, alți patru tineri jucători fiind în double figures.