Stiri Juniori U13 Masculin

EYBL U13: Cum s-au descurcat U-BT Cluj și Dan Dacian București în ultimele meciuri de la Budapesta

Turneul inaugural al grupei A în European Youth Basketball League la categoria U13 a avut loc în perioada 28-30 octombrie în Ungaria, la Budapesta, două formații românești fiind prezente. U-BT Cluj și Dan Dacian București au avut prestații diferite la acest turneu.

În ziua finală s-au înregistrat trei victorii în patru meciuri pentru echipele românești, Dan Dacian București deschizând cu un eșec, 44-68 în duelul cu KK Borac Zemun. Scorul pe sferturi a fost 8-15, 10-14, 17-16 și 9-23. Eric Crăciun a contribuit cu un double-double pentru bucureșteni, 14 puncte și 16 recuperări.

Ulterior, „lupii dacici” au obținut singura victorie din Ungaria în disputa cu London Elite, scor 69-54. Scorul pe sferturi a fost 13-9, 16-18, 19-13 și 21-14. Bucureștenii au avut un avantaj maxim de 18 puncte în acest duel, patru tineri sportivi terminând în double figures.

Eric Crăciun s-a remarcat și de această dată, având 15 puncte și 11 recuperări, iar David Pleșa l-a urmat cu 13 puncte și 4 recuperări.

Pe lângă aceste două rezultate, Dan Dacian București a înregistrat următoarele scoruri: 32-105 vs. U-BT Cluj și 55-77 vs. Pamukspor SK.

U-BT Cluj și-a menținut parcursul perfect în Ungaria și duminică dimineața (30.10) a obținut încă o victorie la scor, 93-63 cu London Elite. Pe sferturi ardelenii au avut 32-15, 17-16, 23-12 și 21-20 și n-au fost conduși niciodată. Un singur jucător n-a reușit deloc să marcheze pentru clujeni.

Sebastian Lăpuște (25 de puncte, 9 pase decisive, 8 recuperări, 5 intercepții) și Filip Marchiș (23 de puncte, 10 recuperări) au condus lista marcatorilor.

În fine, U-BT a trecut cu 80 la 63 de Pamukspor SK în ultimul meci din Ungaria. Scorul pe sferturi a fost 17-14, 18-13, 13-13 și 32-23. Alb-negrii au avut cel mult +21 pe tabelă și trei sportivi în double figures.

Sebastian Lăpuște a prins un monster-game cu 36 de puncte, 15 intercepții, 8 pase decisive și 8 recuperări, dar și 10 posesii pierdute, Filip Marchiș (22 de puncte, 8 recuperări) și Andrei Vomir (14 puncte, 11 recuperări) fiind ceilalți cu minim 10 puncte în dreptul numelor lor.

Ardelenii au adunat următoarele rezultate în primele lor meciuri: 105-32 vs. Dan Dacian București și 128-37 vs. MAFC Budapesta.

Cel de-al doilea turneu la categoria U13 o să aibă loc în perioada 3-5 februarie 2023 tot în Ungaria, la Budapesta.