Stiri Juniori U18 Masculin

TF U18 Masculin - CSA Steaua București este campioana sezonului 2022/2023

Turneul final din cadrul Campionatului Național U18 Masculin s-a încheiat duminică, 7 mai, când s-au jucat ultimele partide în Arena RomSilva din București. CSA Steaua a câștigat titlul în urma victoriei din finala cu CSU Știința București, scor 91-71.

Roș-albaștrii au început să se distanțeze încet în a doua jumătate din sfertul inaugural, când au pus trei posesii între și au terminat parțialul cu 14-20. Următoarele 10 minute au adus-o inițial pe Știința la trei puncte în urmă (26-29), de unde însă CSA Steaua a dominat restul parțialului și la pauză diferența a fost de 16 puncte, scor 35-51.

Steliștii au condus în permanență la o diferență formată din două cifre pe parcursul celui de-al treilea sfert, maximul fiind atins la +19 și perioada s-a încheiat cu 57-69. Ecartul maxim s-a refăcut la 60-79 și Steaua a condus cu cel mult 22 de puncte până la finalul partidei. Scorul la terminarea ultimului act a fost 71 la 91.

David Bănică a totalizat 31 de puncte, 12 recuperări, 7 pase decisive, 2 intercepții și 2 capace, iar Vladimir Spârlac l-a secondat cu 20 de puncte, 15 recuperări și 5 capace. Andrei Oinaru (17 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepții) și David Orbulescu (16 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive) au fost liderii Științei.

Steaua a avut în acest sezon un bilanț de 18 victorii și o singură înfrângere în Campionatul Național. Singurul pas greșit pentru roș-albaștrii a fost în deschiderea turneului final.

Finala mică s-a terminat cu succesul celor de la SCM Timișoara în confruntarea cu CSO Voluntari, 93-85 (23-15, 16-14, 31-21, 23-33). Șerban Horga s-a remarcat din echipa bănățeană cu 35 de puncte, 11 recuperări, 5 assist-uri și 4 intercepții, iar Alexandru Martinovici a fost liderul ilfovenilor cu 22 de puncte (6/8 de la distanță) și 3 recuperări.