Olimpia CSU Brașov se impune pe final în confruntarea cu CSM Târgoviște

Trei partide au avut loc în prima parte a zilei de 28 februarie, în cadrul turneului 6 din Liga Națională de baschet feminin.

Phoenix CSU Simona Halep Constanța - CSM Alexandria 77-50 (17-11, 17-18, 22-4, 21-17)

În primul meci al zilei de duminică, gruparea constănțeană a obținut a treia victorie la rând din cadrul turneului 6 după o prestație foarte bună împotriva grupării CSM Alexandria. Phoenix a început partida cu un run de 6-0, însă Alexandria a stat aproape de adversare și s-a apropiat la 17-15 și 23-22. La pauză, elevele lui Popov aveau un avantaj de 5 lungimi pe tabelă, scor 34-29.

La prima acțiune din sfertul trei, Alexandria a înscris de la mare distanță prin Mazilu, 34-32. După aceea, Constanța a reușit un run de 14-0 și scorul a devenit 48-32. Până la finalul sfertului trei, gruparea din Teleorman a mai înscris doar un punct iar Constanța a finalizat cu succes mai multe faze. Astfel, înaintea ultimului sfert scorul era 56-33.

Principalele marcatoare

Phoenix Constanța: Henderson 17 puncte, Wooten 14 puncte, Bianca Fota 10 puncte, Sutherland 10 puncte

CSM Alexandria: Cucu 15 puncte, Horlea 11 puncte, Bota 8 puncte, Mazilu 8 puncte

Olimpia CSU Brașov - CSM Târgoviște 74-66 (24-22, 18-15, 13-15, 19-14)

Duelul ce a avut loc pe terenul Brașovului a fost foarte disputat până în ultimele minute, atunci când Olimpia a reușit să fie mai eficientă și să își adjudece în final victoria. Întâlnirea a început sub semnul echilibrului iar formația de sub Tâmpa s-a distanțat la 8 puncte în prima jumătate a sfertului doi, 30-22. Pesovic a mărit ecartul de la mare distanță, 33-24, și tot ea a dus scorul la 35-27. Corda a găsit ținta din afara semicercului, 38-29, însă Larisa Toma a transformat două libere și a făcut ca tabela să arate 38-35. Amira Al Ash Hab a înscris ultimul coș al primei reprize, încheiată la scorul de 42-37.

În debutul sfertului trei, Stoenescu și Chivu au înscris din afara semicercului pentru o aduce pe CSM Târgoviște în avantaj, 42-43. Pesovic, Corda și Nan au fost productive pe faza ofensivă și Brașovul a avut astfel din nou un avantaj de mai multe posesii, 50-43. Stoenescu a punctat din nou de la trei puncte, 51-50, iar înaintea sfertului decisiv tabela arăta 55-52 în favoarea elevelor lui Dan Calancea.

Începutul ultimului act a găsit-o din pe Târgoviște la conducere, 55-59, dar un efort colectiv al brașovencelor a dus scorul la 62-59. Cu patru minute până la final, trupa din Dâmbovița se afla din la conducere în urma unui coș de afară reușit de Stoenescu, 63-64. Alina Chivu a înscris ultimele puncte pentru echipa sa, 67-66. Ulterior, Brașovul nu le-a mai permis adversarelor să înscrie și s-au distanțat la 8 lungimi.

Brașov: Pesovic 33 de puncte, Corda 15 puncte, Dickey 12 puncte

Târgoviște: Stoenescu 20 de puncte, Irimia 18 puncte, Toma 12 puncte

Agronomia București - Rapid București 67-56 (20-16, 16-10, 17-17, 14-13)

Într-o partidă disputată pe propriul teren, Agronomia nu a avut marii emoți pentru a câștiga în fața celor de la Rapid. Gazdele s-au distanțat la 8 puncte în primul sfert, 18-10 și 20-12, dar s-au văzut egalate în startul celui de-al doilea, 20-20. Totuși, până la pauză au reușit să își creeze un avantaj de 10 puncte pe tabela, 36-26.

În sfertul trei ambele echipe s-au descurcat la fel de bine astfel că ecartul anterior s-a păstrat și înaintea actului patru, 53-43. Ultimul sfert a fost adjudecat la doar un punct de Agronomia, însă a fost suficient pentru a obține un succes.

Agronomia: Șipoș 24 de puncte, Vilcinschi 14 puncte, Filip 10 puncte

Rapid: Stănici (Diaconu) 15 puncte, Manea 14 puncte, Burlakova 13 puncte

*Foto: Facebook Olimpia CSU Brașov