Rezultatele etapei a 19-a a Ligii Naționale de Baschet Feminin

Cinci meciuri s-au jucat în Liga Națională de Baschet Feminin în etapa cu numărul 19, în care o partidă s-a decis pe o aruncare de trei puncte, iar în alta diferența s-a făcut în ultimul minut.

Iată rezultatele complete:

• CSM Târgoviște - CSM Alexandria 61-58
  • FCC Baschet UAV Arad - CS Universitatea Cluj-Napoca 70-59
  • BC Sirius Târgu Mureș - Academia Phoenix CSU Simona Halep Constanța 49-56
  • KSE Târgu Secuiesc  - CS Agronomia București 61-49

Târgu Secuiesc și-a adjudecat trei din cele patru sferturi împotriva Agronomiei, diferența maximă în meci fiind de 20 de puncte. Alb-albastrele au stat mai bine la procentajele din spatele arcului de cerc (37%) și la recuperări (53), pentru a șaptea victorie stagională.

Principalele marcatoare: Iringo Debreczi (19 puncte, 11 recuperări) / Anca Șipoș (10 puncte)

• CS Rapid București - Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe 46-106

Campioana României n-a avut emoții în Giulești, unde a controlat în totalitate meciul și a reușit să înscrie 42 de puncte după turnovers. Covăsnencele au avut 80 de puncte din contribuția titularelor și au terminat cu 57 de recuperări.

Principalele marcatoare: Florina Stănici Diaconu (24 de puncte) / Britney Jones (24 de puncte)

Podiumul a suferit modificări, principalele trei forțe ale campionatului aflându-se acum pe primele poziții, în ordinea FCC Baschet UAV Arad (17-1), CSM Satu Mare și Sepsi-SIC (ambele 13-1).

*foto: Facebook FCC Baschet UAV Arad