Victorii pentru Satu Mare, Brașov și Phoenix Constanța în primele meciuri ale zilei din LNBF

Turneul șase din Liga Națională de baschet feminin a demarat cu trei partide câștigate clar de CSM Satu Mare, Olimpia Brașov și Phoenix Constanța.

CSM Satu Mare - CS Universitatea Cluj-Napoca 65-36 (20-20, 17-3, 15-8, 13-5)

Primul sfert al întâlnirii din polivalentă arădeană a fost echilibrat, ambele echipe reușind să fie productive în ofensivă. Satu Mare a început să-și arate superioritatea în următorul interval, când Universitatea a reușit să înscrie doar 3 puncte, față de 17 ale trupei antrenate de Maikel Lopez. Astfel, după prima repriză scorul era 37-23 pentru CSM, un avantaj considerabil.

Satu Mare a început sfertul trei cu o acțiune colectivă frumoasă și a mai înscris o dată prin Bright, 41-23. Clujul a marcat de la mare distanță prin Uiuiu, 43-26, dar Bright a punctat de lângă panou, 45-26. Înaintea actului patru, tabela indica 52-31 în favoarea sătmărencelor.

Principalele marcatoare

Satu Mare: Bright 22 de puncte, Cuic (Pop) 16 puncte, Covile 15 puncte

”U” Cluj: Campbell 14 puncte, Uiuiu 9 puncte, Chiș 9 puncte

Olimpia CSU Brașov - KSE Târgu Secuiesc 81-64 (24-16, 25-18, 16-12, 16-18)

Până la jumătatea primului sfert, trupa din Covasna s-a aflat conducerea partidei. Apoi Brașovul a egalat în mai multe rânduri și a reușit să se distanțeze printr-un coș semnat de Pesovic de la mare distanță, scor 19-16. Tot ea a stabilit scorul după primele zece minute prin același procedeu, 24-16. Elevele lui Dan Calancea au controlat totul actul doi și s-au distanțat până la pauză la 15 lungimi, scor 49-34. În sfertul trei, diferența de pe tabelă s-a majorat și mai mult, astfel că înaintea ultimelor zece minute scorul era 65-46 pentru gruparea de sub Tâmpa.

Brașov: Pesovic 25 de puncte, Corda 14 puncte, Nan 12 puncte

Târgu Secuiesc: Mitchell 12 puncte, Wilson 12 puncte, Thomas 10 puncte

Phoenix CSU Simona Halep Constanța - Agronomia București 70-49 (15-12, 20-8, 20-17, 15-12)

Trupa de la malul mării a pus primele puncte pe tabelă în această confruntare dar Panait le-a adus în avantaj pe bucureștence, 8-5. Chelariu a dus scorul la 10-7 iar Șipoș a înscris din apropiere pentru 12-9. Bianca Fota a adus-o din nou pe Phoenix la conducere, 12-13 iar Kelly a înscris ultimul coș al primului sfert, 12-15.

Un run de 8-0 al trupei pregătite de Miroslav Popov a făcut ca tabela să arate 16-26, iar pauza a venit la scorul de 20-35. La reluare, punctele au venit de ambele părți însă echipa din Costanța a dictat ritmul jocului și înaintea ultimului sfert scorul era 37-55, un avantaj liniștitor pentru Phoenix.

Phoenix: Kelly 26 de puncte, Henderson 16 puncte, Voica-Nagy 8 puncte

Agronomia: Șipoș 20 de puncte, Vilcinschi 12 puncte, Panait 6 puncte