• Sala Gabriela Szabo Voluntari

BC CSU Sibiu, galop de sănătate cu Athletic Constanța

Bogdan Isailă
07.02.2021

BC CSU Sibiu nu a avut niciun fel de emoție în partida cu Athletic Constanța. Trupa de pe Cibin a trecut cu scorul de 92-65 , în meciul jucat astăzi, 7 februarie, în Sala Gabriela Szabo din Voluntari.

BC CSU Sibiu a avut nevoie de puțin peste 4 minute pentru a se de desprinde pentru prima data pe tabelă. Scorul era 13-5, după un slam dunk al lui Johnson. A urmat un time-out și echipa de la mulul mării a arătat mai bine. Chiar și așa, sibienii aveau să câștige primul act la 10 puncte diferență, scor 26-16. Elevii lui Dan Fleșeriu au început actul secund cu un partial de 7-0 și soarta meciului părea să fie decisă devreme în meci. Jocul a curs într-o singură direcție și până la pauză scorul ajungea la 54-28.

[ad]

Repriza secundă a fost fără istoric. Sibienii nu au mai forțat și și-au rulat tot lotul disponibil. Chiar și așa, elevii lui Dan Fleșeriu au câștigat și ultimele două sferturi, iar la final se înregistra scorul de 92-65.

Jayce Johnson a fost omul meciului cu 24 de puncte, 23 de recuperări și 48 la eficiență. Christian Lutete a reușit 21 de puncte și 6 recuperări iar KJ Jackson 17 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive.

Brown și Bell au reușit câte 11 puncte fiecare pentru Constanța/ Mario Lazăr și-a trecut în cont 10 și 4 recuperări.