BC Timişoara câştigă derby-ul cu Gaz Metan Mediaş

Adrian Cojocaru

08.12.2012

69-77
  24-11, 14-21, 17-17, 14-28

Mediaşul a fost azi gazda duelului "european" dintre Gaz Metan şi BC Timişoara. Un meci între două formaţii aflate în mare foame de victorie. Mediaşul cu trei înfrângeri în patru meciuri de campionat, iar Timişoara cu trei eşecuri la rând în toate competiţiile.

Deşi trebuia să fie transmisă pe Digisport 3 şi Digi24 Timişoara, partida nu a putut fi urmărită la televizor din cauza vremii nefaste, care a creat probleme cu transmisia prin satelit.

Jocul a început cu Mediaşul la conducere. Dunjerski şi Mandache au adus primele puncte pentru gazde. Delvon Johnson a spart gheaţa pentru Leii din Banat. Trupa lui Ţenter a controlat ostilităţile şi după 13-11 a reuşit să se desprindă. Mai întâi la 16-11, apoi la 24-11, scor cu care s-a şi încheiat primul sfert. Un forcing pe final de act de debut din partea gazdelor, la care timişorenii nu au găsit leac şi un parţial de 9-0 pentru gazde!

Sfertul doi a început cu două aruncări din căciulă ale lui Bogdan Popescu, intrat pe parchet în locul lui Delvon Johnson care avea deja 6 recuperări trecute în cont. Gazdele au replicat prin Graham şi Mandache şi cu ajutorul lui Titus Nicoară au dus scorul 31-15 şi un nou parţial de 7-0. Zlatko Jovanovic a adus 2 puncte pentru BCT, dar a venit imediat replica lui Ivan Ivanovic care cu un şut de 3 a mărit din nou diferenţa, 34-17. A urmat apoi o perioadă cu foarte multe ratări de ambele părţi. Timişoara a recuperat uşor din diferenţă cu două libere ale lui Jovanovic şi un coş cu fault fructificat de Archie. A urmat un nou coş, de data aceasta a lui Bogdan Popescu şi BCT a limitat proporţiile la intrarea la cabine, 38-32 pentru Gaz Metan, care a condus şi cu 17 puncte! Leii din Banat au încheiat însă repriza cu un parţial de 10-0, dar au suferit enorm la aruncări în prima parte a jocului.

După pauză, Graham a dezmorţit tabela cu un slam-dunk de efect, iar Ivanovic a marcat două libere. De partea cealaltă, Jelenic a adus primele 2 puncte pentru Timişoara în sfertul trei şi era 42-34. Mediaşul a pus din nou stăpânire pe joc şi a dus scorul la 49-36 graţie lui Mladenovic. Sarovic a replicat cu 5 puncte exact la jumătatea sfertului trei şi şi-a readus echipa în joc, forţându-l pe Ţenter să ceară time-out la scorul 49-41. Timpul de odihnă nu i-a ajutat prea mult pe medieşeni, iar scorul s-a strâns şi mai mult, 51-47. Finalul sfertului a găsit însă Mediaşul în atac, iar Mladenovic a marcat pentru 55-49, iar la ultima acţiune, Archie a ratat de sub panou.

Primii care au marcat în sfertul patru au fost ardelenii, prin Mladenovic, la capătul unui atac frumos. Zlatko Jovanovic a dat replica, iar Sarovic l-a sprijinit cu un coş de trei puncte şi scorul a devenit 57-54, iar după două puncte ale lui Dunjerski, acelaşi Sarovic a lovit din nou de 3 pentru 59-57, moment în care Ţenter a cerut din nou time-out. Cu toate acestea, Zlatko Jovanovic a punctat şi el mai întâi de 3, apoi de 2 şi Timişoara a trecut pentru prima oară la conducere, 59-62, în minutul 35. Iar bosniacul şi-a continuat recitalul! Încă un coş de 3 şi Jovanovic a avut singur un parţial de 8-0! Iar Timişoara avea 16-4 cu 4:30 minute rămase de jucat.

Ţenter a cerut din nou timp de odihnă şi şi-a reorganizat echipa care era acum condusă cu 6 puncte. Intrată în vrie, Mediaşul s-a pus pe ratări, iar Jelenic şi Jovanovic au marcat din nou, intre două libere ale lui Mitchell. BCT conducea cu 69-61 cu 3 minute rămase. Acelaşi bosniac neobosit a punctat pentru Leii din Banat şi avea deja 13 puncte doar în acest sfert. Era 63-71 când Nicoară a făcut paşi şi mai erau doar 90 de secunde.

Mandache a scuturat plasa cu o aruncare de 3p şi Srdjan Jovanovic a cerut time-out la scorul 66-71. La repunere, medieşenii au trecut la o apărare om la om şi Mandache a faultat la Jovanovic. Jelenic repune de la margine, iar arbitrii dau fault în mişcare la Bogdan Popescu. Jucătorul timişorenilor a protestat şi a primit tehnic. Ivan Ivanovic a marcat doar o liberă, dar tot Mediaşul avea posesia, la 67-71 şi 1:11 până la final. Dunjerski, presat scapă mingea printre picioare, iar la reluare Mediaşul se apără agresiv şi om la om. Archie e faultat, dar şi el marchează doar o liberă. Urmează o ratare de 3 puncte a lui Guţoaia şi începe sarabanda liberelor. Imbatabilul Zlatko Jovanovic transformă ambele aruncări şi duce Timişoara la 74-67 cu 20 de secunde înainte de final. Până la final, acelaşi bosniac mai pune 2 puncte pe tabelă, Mladenovic punctează pentru gazde, Sarovic marchează şi el o liberă, iar la ultimul atac al meciului Graham ratează de la distanţă. Scor final, 69-77 şi Timişoara câştigă derby-ul european de la Mediaş.