BCM U Pitești a câștigat împotriva lui Dinamo în ultimul meci din sezonul regulat

BCM U FC Argeș Pitești s-a impus în confruntarea cu Dinamo București, scor 100-75 (21-19, 33-18, 20-21, 26-17). Partida din Sala Transilvania din Sibiu a fost ultima din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin. În urma acestei înfrângeri, dinamoviștii au ratat șansa de a fi prezenți în play-off-ul sezonului 2020-2021.

Echipele de start

Pitești: Talton, Măciucă, Jeremic, Jevtovic, Bishop

Dinamo: Cane, Ferguson Masters, Cebasek, Armwood, Calenic

Argeșenii au avut 5-0 pe tabelă în debutul meciului, iar un three-point play reușit de Bishop a dusc scoru la 10-3. Cebasek și Ferguson Masters au marcat de la mare distanță, 10-9, iar Măciucă a înscris la rândul lui de afară iar tabela a indicat scorul de 17-11. Coșurile marcate din spatele semicercului de Cebasek și Armwood au adus cele două echipe la egalitate, 17-17. Cu două libere transformate, Fritzpatrick a stabilit scorul după primul sfert, 19-17.

Piteștiul s-a distanțat la 10 puncte după coșul de la mare distanță al lui Talton, 33-23. Jevtovic a executat un three-point play pentru 36-25, iar Armwood a înscris după un alley-oop, 36-27. Măciucă a înscris printr-un lay-up pentru ca tabela să arate 43-30, și tot el a dus scorul la 48-34 după un coș de la mare distanță. Bucureștenii nu au reușit să găsească ținta iar formația argeșeană s-a distanțat la 20 de lungimi, scor 54-34. Armwood a închis tabela după prima repriză cu un coș din spatele semicercului, 54-37.

Elevii lui Tudor Costescu au început determinați și actul trei. Aceștia au marcat două coșuri care au dus scorul la 59-37, moment în care Dinamo a cerut time-out. Amedeo Casale a reușit un slam-dunk spectaculos, 59-39, iar Cane a înscris de la mare distanță, 59-42. Același jucător a mai pus două puncte pe tabelă, 59-44, pentru ca Armwood să transforme două libere și să reducă ecartul la 13 lungimi, 59-46. Piteștiul a majorat imediat diferența la 18 puncte prin Bishop, 64-46. Cu trei minute rămase din sfertul al treilea, scorul era 66-52. Bishop a înscris de lângă panou pentru 70-52, iar Cebasek a răspuns imediat cu un coș de afară, scor 70-55. Tot el a reușit un three-point play, 72-58, iar înaintea sfertului patru scorul era 74-58.

Bishop și-a potrivit mingea în afara semicercului și a înscris un coș de trei puncte care a dus scorul la 81-64, un avantaj de 17 puncte pentru argeșeni. Nikola Jevtovic a reușit un slam-dunk prin care a adus un avantaj de 20 de puncte pentru BCM U Pitești, scor 87-67, cu fix patru minute rămase din timpul regulamentar. Până la final, echipa din Pitești și-a mărit avantajul și a câștigat la o diferență de 25 de puncte, scor 100-75.

Principalii marcatori

Pitești: Bishop 21 de puncte, Jevtovic 15 puncte, Măciucă 14 puncte, Talton 13 puncte, Gajovic 13 puncte

Dinamo: Cebasek 20 de puncte, Cane 18 puncte, Armwood 17 puncte

*Foto: Facebook BCM U Pitești