Minute | 27:17 |
Puncte | 23 |
Pase decisive | 2 |
Recuperari | 9 |
Eficienta | 26 |
U Mobitelco BT Cluj-Napoca a întrerupt o serie de două înfrângeri consecutive. Campioana în exercițiu a României s-a impus la Iași, scor 81-70, într-un meci contând pentru etapa a 25-a din sezonul regulat al Diviziei A la baschet masculin.
Formația pregătită de către Marcel Țenter a dispus de ultima clasată în actuala ediție de campionat la o diferența de 11 lungimi pentru a face uitate eșecurile cu BCM U Pitești și Energia Rovinari. U Mobitelco are 6-4 în returul actualei ediții de campionat. De notat că echipa de pe Someș a început returul cu victorii asupra lui CSU Ploiești, CSM București și CSM Oradea, pentru ca apoi să se impună împotriva unor adversari din zona inferioară a clasamentului precum Miercurea Ciuc și Giurgiu.
Înfrângerile s-au consemnat în fața unor formații dintre primele zece clasate precum Timișoara, Mureș, Pitești și Rovinari.
Actualmente U Mobitelco are 16-7 la general și se situează, cel puțin pentru moment, pe prima poziție a clasamentului cu un total de 39 puncte. Ardelenii au 7-4 în deplasare. Totuși, toate celelalte echipe situate în jumătatea superioară a clasamentului joacă în cursul acestui sfârșit de săptămână.
Zona Transferurilor 2025 - Liga Națională de Baschet Masculin
Jeffery Taylor, transfer cu nume realizat de U-BT Cluj-Napoca
Inevitabilul s-a produs: Cristian Achim rămâne antrenorul lui CSM CSU Orade...
Zona Transferurilor 2025 - Liga Națională de Baschet Masculin
Inevitabilul s-a produs: Cristian Achim rămâne antrenorul lui CSM CSU Orade...
CS Vâlcea 1924 și-a asigurat serviciile lui Amedeo Casale
1 comentariu la aceasta stire:
Play...out
cu 13 ani în urmă (09.03.2012) RaspundeIn actuala componenta fara Dykes este o echipa care s-ar zbate pentru evitarea retrogradarii, iar asta fara prea multe exagerari. Cred ca este meciul cu cea mai mica diferenta de puncte intre echipa din Iasi si oricare din campionat. Numarul de mingi pierdute intr-un "meci de antrenament" cum a fost numit de catre Tenter a fost mai mare decat al unei echipe de juniori si anume cea ieseana. Lipsa unui conducator de joc clasic peste media de "slab", mana rece de la trei puncte, cu 3 patrunderi per sezon, iar singurul plus pentru el este doar culoarea pielii care l-ar recomanda pentru a putea primi titulatura de baschetbalist. De asemenea si poate cel mai important, lipsa unui lider de echipa din acest sezon, care in viziunea mea era Ciuc, un jucator nu grozav care nu excela prin statistica, dar care in teren insufla determinarea de care era nevoie coechipierilor. Preconizarea mea este ca "U" nu are sanse reale de a trece de primul tur de playoff, daca cumva acesta nu are sa se transforme in titlul postului meu pana la finalul sezonului regulat.
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!