Cristian Achim, antrenorul lui CSM CSU Oradea, este obligat să își mobilizeze echipa, astfel încât să dea tot ce are în deplasare. Ambele meciuri de pe terenul Oradiei au fost foarte strânse, iar în cel de-al doilea, formația lui Achim a cedat la diferență de un singur punct. În declarația dată după meci, el a considerat că punctele slabe au fost aruncările libere și posesiile pierdute.
Așa cum reiese din statistica finală, cele două formații au fost foarte aproape la aproape toate capitolele, inclusiv aruncări libere și recuperări. Totuși, având în vedere importanța meciului, 8 libere ratate din 27 aruncate sunt un număr mare. Ce se mai poate observa este că băieții lui Achim au avut în acest meci 11 pase decisive, în timp ce dinamoviștii au avut 16. Jocul colectiv este foarte important pentru formația lui Achim.
În primul meci cu Dinamo din acest play-off, ei au avut același procentaj la linia de libere ca în acest meci pierdut, dar au excelat la capitolul pase decisive, acolo unde au avut 20. Ei au reușit să câștige prima întâlnire, deși au fost 14 mingi pierdute, iar în cel de-al doilea meci au fost 11. De asemenea, primul meci a fost câștigat și datorită prestației impecabile a lui Bropleh.
Într-o scurtă concluzie, s-ar putea susține că un joc colectiv mult mai bine pus la punct, poate fi cheia victoriei pentru Oradea în cel puțin o confruntare din București.
În orice caz, în capitală vor urma două meciuri de foc și Oradea este nevoită să dea absolut tot ce are ca să câștige. Aceasta a fost declarația lui Achim la sfârșitul meciului:
„Un meci tipic de playoff, de semifinală de campionat. Au jucat bine. Noi astăzi am ratat foarte multe aruncări libere. A fost un meci pe muchie de cuțit, pe care putea să-l câștige oricare dintre echipe, așa cum s-a văzut chiar la ultima acțiune. Am avut multe posesii pierdute, am cedat prea multe recuperări sub propriul panou. Felicit Dinamo pentru victorie.
Este 1-1. Pentru a rămâne în cărți, trebuie să câștigăm cel puțin un meci la București. Va fi extrem de greu, pentru că Dinamo București este o echipă foarte bună, cu jucători de valoare certă. Vom încerca să fim mai buni la următorul meci.”
*Foto: Imago-Images
Încă un baschetbalist de la U-BT Cluj pleacă la JL Bourg
Mesajul lui CSM Oradea, la finalul mandatului lui Cristian Achim
Miiko Riipinen este noul antrenor principal al lui CSM Oradea
Mesajul lui CSM Oradea, la finalul mandatului lui Cristian Achim
Miiko Riipinen este noul antrenor principal al lui CSM Oradea
Lucas Tohătan și-a prelungit contractul cu CS Vâlcea
14 comentarii la aceasta stire:
Declarație Achim
cu 4 săptămâni în urmă (13.05.2026)Sunt perfect de acord cu Achim,are perfecta dreptate.Dinamo este o echipă foarte bună și are și un antrenor foarte bun (asta a uitat maestrul să spună).
Dar cum am ajuns aici?
Foarte simplu,nu trebuie sa fii mare expert în baschet sa îți dai seama că trebuia renunțat cel târziu în iarna la Lottie,iar daca tot nu ai luat aceasta decizie,trebuia adus un înlocuitor valoros.
Transferul lui Kocovic a fost un eșec total.
Aceasta lipsă de curaj de a opera modificări pe parcurs a lotului dacă situația o cere,plus alte erori de managent ne-au adus aici.
Personal nu cred că Achim+Sere vor fi capabili sa motiveze echipa pentru a readuce seria la Oradea, deși îmi doresc acest lucru.
Forza CSM!
-
Oradeafan:
-
razv-an:
-
gabriel.eftimie:
-
Oradeafan:
-
razv-an:
-
b4:
-
razv-an:
-
razv-an:
-
TheOptimiser:
-
b4:
Raspundesituatia actuala
cu 4 săptămâni în urmă (13.05.2026)iti dau dreptate doar in privinta aceasta ca trebuia adus un jucator valoros in iarna nu Kocovic care personal nu stiu ce l-a recomandat ca a avut statisticile pe care ni le-a prezentat echipa in campionatul slab al Serbiei ..echipele care nu fac fata in ABA. legat de Lottie ok a fost accidentat mult dar totusi sa nu uitam ce prestatie a facut vs Cluj in finala Cupei daca nu era el ne batea Clujul la minim 10 puncte in meciul respectiv.. + are 10 meciuri cu peste 10 puncte marcate si multe pase decisive.. in cele 24 de meciuri in care a jucat si-a facut treaba.. medie de 10 puncte pe meci atat in LNBM cat si in Fiba Europe Cup. sa lasam statisticile la o parte ai vazut cum jucam cu el pe teren si cum jucam fără el.. ce patrunderi are ce viziune de joc. A avut un sezon marcat de accidentari si gata il crucificăm.. accidentari sunt oriunde , uita-te in NBA Doncic marea vedeta a ratat play offul fiind accidentat..la fel si in Euroliga.. si Clujul are doi accidentati momentan Guzman si Taylor.. Guzman a fost accidentat si el de multe ori sezoanele trecute o data a lipsit aproape jumatate de an si fanii Clujului nu au dat in el si l-au sustinut.. dupa opinia ta trebuia sa fie dat afara deja.. aceasta este doar o declaratie a lui Achim prin care lauda adversarul bla bla.. asta nu inseamna ca echipa adversa este o sperietoare.. de ce ne-am chinuit cu Dinamo si nu doar cu ei si cu Pitesti? pentru ca jucam fara conducator de joc clasic, Richard tot respectul nu este coordonator de joc, Pridgett nici atat.. amandoi se chinuie sa se deplaseze cu mingea motiv pentru care o pierd de multe ori si au dificultati in a-si gasi coechipierii in pozitii favorabile..asta nu inseamna ca nu sunt jucatori valorosi. sunt sanse ca Lottie sa joace Duminica si daca va juca vom avea sanse bune sa castigam meciul 3,, daca nu va fi mai greu dar nu imposibil. voi suporterii de rezultat uitati ca din ssezonul 2022/2023 am jucat mereu finala LNBM si cateva finale de Cupă..asta inseamna constanta in rezultate lucru greu de obtinut in orice sport..toti vroiam sa castigam cateva dintre finalele pierdute dar tot mai bun este un loc 2 decat un loc 3,4 sau 7,8. in incheiere iti zic eu ce trebuia schimbat la echipa inainte de sezonul actual: nu trebuia sa il pastram pe Torok si sa il aducem pe Berceanu..trebuia sa iladucem pe Maciuca si acum am fi avut inca un jucator roman valoros in lot..iti garantez ca am fi defilat in LNBM cu sanse mai mari la trofeu.. + daca am fi adus in locul lui Sy(tot respectul pentru cariera lui,dar nu l-as fi adus la varsta lui, se poate juca si fara jucator de pozitia 4 a demonstrat-o Clujul sezonul acesta) un conducator de joc valoros am fi avut 2 Lottie si inca unul si in cazul unei accidentari ramaneai cu unul bun. un ultimul aspect legat de Lottie sezonul trecut nu a fost accidentat la Hamburg jucand in total 46 de partide.. vedem la vara ce va fi daca ramane sau pleaca, dar oriunde va ajunge daca ii vei urmari statisticile va fi un jucator important pentru echipă
Lotie
cu 3 săptămâni în urmă (14.05.2026)nu a rupt gura targului, nici pe departe. A jucat cam jumatate din meciuri in lnb, 60% in Fiba.
Ca si statistici nu e in primii 60 nici la puncte, nici la eficienta! In Fiba la statistici sta si mai slab. Anul asta a fost mai slab ca si in anii trecuti (si accidentarile au o importanta aici). Si mai important nu a fost prezent cand ati avut nevoie de el! In concluzie un transfer ratat.
Dupa inceperea sezonului nu prea mai gasesti jucatori buni, mai ales in toamna. Asa ca iei ce gasesti, sa carpest putin. Situatii similare am avut si la Cluj cand i-am adus pe Shephard + Gordic, Orelik sau Kluivertis. Toti au ramas la statutul de "carpeli". Dar Oradea trebuia sa isi aduca [inca] un conducator de joc din toamna - faptul ca nu au adus a aratat ca nici macar nu isi doreau BCL... au zis ca o mai scalda o data anul asta cu FibaEurope si ceva in campionat. Doar ca si unele echipe din campionaat s-au mai intarit. Asa ati ajuns sa aveti un joc mediocru, sa pierdeti meciuri care conteaza, sa suparati suporterii de rezultat si sa ajungeti la o medie de 1800 in playoff. Nu-i bai ca vine U si va umple iarasi sala (singura ocazie, de altfel, ca ajungi sa crezi ca oradenii vin de fapt sa vada o echipa)
spectatori
cu 3 săptămâni în urmă (14.05.2026)Eu am fost la ambele partide cu Dinamo si nu cred ca au fost sub 2000 de spectatori.
Referitor la finala cu Clujul, sa asyteptam intai calificarea si apoi vedem.
Eu as vrea un decisiv acasa ca sa mai vad inca un meci din acest sezon, pt ca daca se califica in finala nu voi merge la meciurile cu Clujul. Deci va fi un loc gol
Lottie
cu 3 săptămâni în urmă (14.05.2026)ai dreptate ca nu a rupt gura târgului..dar tinand cont de accidentarile pe care le-a avut..vreo 4 sau 5 de-a lungul sezonului. o medie de 10 puncte pe meci evidentiaza faptul că este valoros jucatorul, daca nu era lovit si avea continuitate iti garantez ca avea minim 15 puncte medie pe meci.. cu statisticile individuale din LNBM nu sunt impresionat nu putem sa ne creeam o idee de acolo .. multi jucatori de la echipe slabe in top 10 20 asta nu inseamna ca jucatorii respectivi ar avea acelasi statistici la o echipa cu pretentii de titlu. este un sport de echipă jucatorii straini de la Oradea in afara de Kocovic sunt peste toti in afara de cei de la Cluj.. cu vreo 2 3 exceptii Sessoms de la Craiova, Lewis de la Dinamo, Jevtovic de la Rapid, si Justice, Skinner,Young,Caffey de la Voluntari care se apropie de nivelul celor de la Oradea. asa cum este Lottie sezonul acesta este un mare plus pentru echipa noastra daca recuperarea decurge cum trebuie si joacă in Bucuresti vs Dinamo.. cu siguranță Razvan cunosti si esti pasionat de baschet si ai vazut multe meciuri atat ale celor de la U cat si prin Euroliga sau EuroCup sau orice competitie europeana.. este foarte greu sa joci fara conducator de joc de aceea si dificultatile din jocul nostru la creatie, cand s-a gandit echipa aceasta Lottie era piesa de bază doar ca nimeni nu s-a gandit ca va lipsi atat. iti mai dau dreptate cu faptul ca nu s-a vrut BCL si ca trebuia sa aducem inca un point guard in timpul sezonului, dupa cum ai evidentiat se gasesc greu jucatori buni dupa inceperea sezonului dar tine si de buget si de decizii dorinta managementului, in iarna cand s-a accidentat Lottie noi in loc sa aducem un point guard cat de cat valoros si erau pe piata variante era unul de la Porto recent plecat jucator interesant un guard american, in timpul acesta Bosna echipa de ABA League si-a adus doi jucatori Dontay Caruthers tot conducator de joc cu prestatii bune si vs Cluj si Plummer ( jucator valoros de 3 puncte cu experienta in ACB si EuroCup)care nu este conducator de joc dar puteam sa il aducem ca pana la urma Kocovic nici nu ii conducator de joc ci shooting guard mai mult... jucatorii acestia mentionati ar fi venit doar daca ar fi primit mai multi bani decat de la echipele la care au ajuns poate nici atunci, deoarece ABA ii mult mai atractiva decat LNBM. probabil nu a mai fost nici buget echipa fiind alcatuita in vara deja ca sa aducem ceva bun. nici acum in vara nu va fi usor sa convingem jucatori valorosi jucand in LNBM si BCL sau Fiba Europe Cup.. daca tot nu jucam in EuroCup( o portita de a atrage jucatori buni spre foarte buni) macar de am fi calificati direct in BCL atunci ar mai veni cativa peste ce aducem de obicei, dar de ce ne-ar primi BCL in grupe direct cand noi nu suntem in top 8 sau top 4 din Fiba Europe Cup
@eftimie
cu 3 săptămâni în urmă (14.05.2026)Ca spectatori ... nu stiu pe cine sa cred: parerea ta sau cifrele oficiale de pe frb 1800 (si alea umflate ca in mai toate cazurile). De la TV se vedea sala f goala - locuri multe libere si jos, in partea superioara pustiu. Oricum, era un meci de semifinala, care venea dupa primul castigat greu pe final, deci toate premisele sa fie un meci tot strans, unde aportul publicului era necesar. Chiar daca a fost de la 6, in zi lucratoare.
Medie
cu 3 săptămâni în urmă (14.05.2026)@razv-an, tu chiar nu te poți abține să nu te iei cu ceva de noi?
Foarte ok că ai o părere despre Lottie, că o expui, că generezi o discuție.
Dar ce legătura are cu numărul de spectatori? Și mai vii și cu gratuități dinastea că ne umpleți sala etc.?
Mai faci și corecturi arogante legate de media de 1.800. La meciul 1 au fost 2.344 de spectatori, respectiv 1.850 la meciul 2. Nicicum nu îmi dă o medie de 1.800.
În fine...
Lottie
cu 3 săptămâni în urmă (14.05.2026)oricat vrei sa il justifici, nu cred ca poate mai mult. A jucat totusi medii de 20 min per meci. Cat crezi ca ar fi jucat mai mult? inca 5 min? si ar fi dat cu 50% mai mult?
Cat despre alti jucatori, normal ca apar in fata jucatori de la echipe mai slabe, pentru ca joaca mai multe minute. Dar totusi, nu e in primii 60! Asa, ca o comparatie e putin peste ce face Virna care joaca 24 min, deci nu cu mult mai mult decat Lottie.
@4
cu 3 săptămâni în urmă (14.05.2026)Vezi că te bagi aiurea un discuții? Vezi că în play-off ați jucat deja 4 meciuri. Și asta e media.
Nu eu am ridicat "problema" spectatorilor ci voi ziceți (nu știu pe baza a ce) că n-au fost sub 2000.
Și când (in afara de meciurile cu U ați umplut sala? Nu sunt gratuități, sunt evidențe - chiar daca nu va plac.
Puteți să vă lăudați că și cu voi s-a umplut BT Arena de câteva ori (dar la noi e ceva normal la meciurile importante), e firesc că un meci cu miza sa umple sala (cate locuri are fiecare, nu numărul e cel mai important aici, că teoretic e pe măsură orașului.) Doar că la voi nu exista alta "miza". Ar trebui sa evoluați și voi (sportiv)
@b4 și @razv-an
cu 3 săptămâni în urmă (15.05.2026)Din păcate, aici are dreptate razv-an, oricât de răutăcios sună la adresa noastră, ăsta e nucleul de suporteri care vin constant la meciurile de baschet în prezent... Acum câțiva ani erau mai mulți, constant peste 2000, dar au fost și câțiva factori, echipe mai spectaculoase(a se vedea perioada cu Neal-ogden-Tarolis) coroborate cu biletele mai ieftine și posibilitatea de a cumpăra bilete de copii intrând ca adulți și fără să te verifice nimeni :)) În prezent echipa joacă cel mai urât joc de baschet de când e Achim la Oradea + faptul că nivelul de competitivitate în LNBM e groaznic de slab, cu tot cu chinuiala noastră și meciurile la limită din acest sezon(nu puține la număr) și înfrângerile acumulate și atunci nu e de mirare că nu reușim sa strângem mai mult de 2000 de suporteri decât la câteva meciuri și la meciurile vs Cluj, unde se știe deja de rivalitatea dintre cele două echipe...
La Cluj fan base-ul e mult mai mare, nu de 10000 de suporteri cât are BT Arena, dar de un 4000-5000 lejer, care vin constant la meciuri... EuroCup atrage echipe infinit mai atractive decât LNBM/EuropeCup și prezența în ABA unde ai putut vedea echipe precum Dubai, Partizan(unde am fost și eu prezent la Cluj) și Steaua Roșie și e de la sine inteles că sala lor e mai mult plină decât goală, de multe ori fiind la limita de sold-out sau chiar sold-out in acest sezon și și în sezoanele anterioare...
Noi suntem foarte departe de acest nivel, cu tot cu constanța noastră din LNBM cu care ne lăudăm de 13-14 ani încoace, unde LNBM e un fel de campionat pe sate vs ce vezi în vestul Europei și și la sud, Sud-Est de noi(Grecia. Turcia)... Până nu venim cu o echipă mai spectaculoasă și un pas înainte în Europa(BCL unde tot "refuzăm" să ne calificăm de 4-5 ani la rând) să nu ne așteptăm la un influx de suporteri. Poate de la anul dacă vine un antrenor care nu e "expirat" ca Achim și merge echipa mai bine om vedea și ceva schimbare ;)) Sau poate va merge mai rău și atunci cădem sub 1000-1500 suporteri constanți :)) Momentan atâta avem, cu asta defilăm..
Subiect
cu 3 săptămâni în urmă (15.05.2026)@Theoptimser, dar nu e vorba despre cine are dreptate.
Eu nu am înțeles de ce e nevoie să se facă afirmații gratuite, care nu aveau nici o legătură cu subiectul, doar de dragul de a incita spiritele.
Se vorbea de Lottie, răzvan avea o opinie. Totul bine și frumos. Însă, pe final, mai introduce câte o ciupeală arogantă fără sens.
Legat de ce ai spus cu privire la numărul de spectatori ai punctat, în mare, cele mai importante explicații. Aș mai adăuga faptul că marketingului clubului nu a știut să construiască o comunitate în jurul acestei echipe și să o crească. Plus nivelul de vizibilitate al baschetului românesc. Pentru oricât te-ai chinui ca și echipă să crești acest sport, dacă nu vorbim de o strategie națională la care să contribuie FRB, cluburile și comunitățile locale, numărul spectatorilor va fi limitat și crescut doar de suporterii de rezultat.
Lottie
cu 4 săptămâni în urmă (13.05.2026) Raspunde@Oradeafan
Nu doresc sa intru într-o polemică,dar vreau să-ți reamintesc că exceptând finala Cupei, Lottie a fost absent in toate momentele importante ale sezonului,vezi calificarea BCL,vezi faza a doua in FIBA iar acum playoff-ul.
Indiferent de CV-ul lui,orice antrenor innafara de Achim ar fi renunțat la el și aducea un nou conducător de joc.
Așa au procedat Dinamo și Craiova și rezultatele se văd.
In ceea ce privește jucătorii români îți dau perfectă dreptate.
Lottie
cu 4 săptămâni în urmă (13.05.2026) Raspunde@Oradeafan
Nu doresc sa intru într-o polemică,dar vreau să-ți reamintesc că exceptând finala Cupei, Lottie a fost absent in toate momentele importante ale sezonului,vezi calificarea BCL,vezi faza a doua in FIBA iar acum playoff-ul.
Indiferent de CV-ul lui,orice antrenor innafara de Achim ar fi renunțat la el și aducea un nou conducător de joc.
Așa au procedat Dinamo și Craiova și rezultatele se văd.
In ceea ce privește jucătorii români îți dau perfectă dreptate.
U-BT
cu 3 săptămâni în urmă (14.05.2026) RaspundeSalutări d-lui prof.Achim.Sigur incă echipa voastră nu a dat tot ce putea da pe teren.Mobilizati-vă și bateți la Dinamo măcar o dată .Nu am vrea să mergem pănă la București pentru finală.Preferăm drumul scurt spre Oradea trecănd prin Craiovita.
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!