CRONICĂ. BCM U Pitești 85-92 ”U” Mobitelco

Roxana Prichici

15.01.2011

Piteștenii au condus 6-2 în debutul meciului, dar Krstanovic le-a tăiat avândul cu un coș de trei, 6-5, începându-și astfel recitalul. În minutul șapte era 10-15, iar sârbul își trecuse deja în cont zece puncte și șase recuperări, în timp ce în tabăra cealaltă, Senai cumulase trei greșeli și clujenii păreau a avea o misiune ușoară. Tabela a indicat 14-21 la finalul primului sfert, iar la reluare diferența s-a majorat la zece puncte (17-27, 19-29, 21-31). ”U” conta însă pe lista marcatorilor cu doar trei jucători, Krstanovic, Dykes, Cuic, și piteștenii au revenit în meci până la finalul primei reprize, Ivan Stefanovic stabilind din spatele liniei de 6.75 scorul pauzei mari, 30-33.

La revenirea de la cabine, punctele oaspeților au venit pe mâna acelorași jucători, care s-au zbătut pentru ca ”U” să nu piardă meciul din mână. Până în minutul 26, când scorul era egal 44-44, pentru ”alb-negrii” au înscris Krstanovic 22, Dykes 16 și Cuic 6. Silvășan a spart gheața pentru trupa falimentarilor cu un coș cu fault, 44-47, Thomson și-a trecut și el în cont cinci puncte, și ”U” era în avantaj după o jumătate de oră de la primul fluier, 52-58.

Lawrence a înscris pentru 52-60,  a urmat însă un parțial de 12-1 pentru BCM U Pitești, gazdele desprinzându-se la 3 lungimi, 64-61 în minutul 34. În cinci minute, ”U” a întors spectaculos scorul la 68-74 și soarta întâlnirii părea decisă. Nu a fost de acord căpitanul Stafanovic, care și-a readus echipa în cărți cu patru puncte consecutive, 72-74. Cu 18 secunde înainte de sfârșitul timpului regulamentar, Cuic a mers la linia de pedeapsă, a ratat însă una din cele două libere de care a beneficiat, 72-75, iar Darko Vujacic a împins meciul în prelungiri cu o reușită de trei, 75-75.

În extra time, piteștenii s-au întrecut în faulturi. Trupa lui Țenter a beneficiat de 18 libere, din care a înscris 15, suficient pentru a-și adjudeca până la urmă victoria, 85-92.

Au punctat:

BCM Pitesti: Vujacic 20,  Eichelberger 17, Grubisic 14, Voinescu 11, Gennie 9, Stefanovic 8, Neguț 6.
"U" Mobitelco: Dykes 29, Krstanovic 28, Cuic 13, Silvășan 13, Thomson 7, Lawrence 2.