Cronică. Cupa României, masculin. CSU Sibiu - BCM U Piteşti 82-89

Oana Laţă

Oana Laţă
18.09.2011

CSU Atlassib Sibiu a fost învinsă acasă de BCM U Piteşti cu scorul de 82-89 (24-24,22-13, 21-22, 22-23). Piteştenii pleacă cu prima şansa la calificarea în urmatoareă manşa a Cupei României la baschet masculin.

CSU Sibiu: Bobby Howard, Mychal Kearse, Cristi Craciun, Kaylone Riley, Jaytonah Wisseh

BCM U Piteşti: Octavian Popa Calotă, Ivan Stefanovic, Uros Velickovic, Anton Kazarnovski, Darko Vujacic

Deschiderea scorului a apartinut gazdelor prin Bobby Howard, menţinându-se majoritatea timpului la conducere. Primul sfert s-a încheiat la egalitate, 24-24. Gruparea argeşeană a început al doilea sfert mai bine, prin Octavian Popa Calotă care a dat tonul aruncarilor reuşite. După aproape 7 minute, oaspeţii au un avantaj de 11 puncte.  Aceştia au continuat până ce tabela a indicat 43-30, înregistându-se astfel cea mai mare diferenţă de scor până în acel moment. Prima jumatate a partidei s-a sfârşit cu avantajul oaspeţilor, scor 46-37.

Piteştenii s-au întors de la vestiare mult mai motivaţi, reuşind astfel să-şi menţină avantajul pe tabela de scor, 63-46, înregistrând astfel cea mai mare diferenţa între cele două combatante. Gazdele au reuşit să-şi revină pe începutul sfertului patru, graţie unui parţial de 22-4 izbutind să conduca cu 68-67, însă nu pentru mult timp. Scor final 82-89.

Principalii marcatori:

CSU Sibiu:

Jaytornah Wisseh – 32 de puncte (2x3), 5 recuperari, 7 pase decisive, Kaylone Riley – 25 de puncte (3x3), 8 recuperari, 4 interceptii, Bobby Howard – 8 puncte, 3 recuperari,Cristian Craciun 8 puncte (1x3), 7 recuperari, Mychal Kearse – 5 puncte, 4 recuperari si Andrei Bercean – 4 puncte, 4 recuperari.

BCM U Pitesti:

Darko Vujacic – 37 de puncte (7x3), Octavian Popa Calota – 30 de puncte (1x3), 3 recuperari, Senai Isleam – 9 puncte, 7 recuperariAnton Kazarnovski – 7 puncte, 5 recuperari si Ivan Stefanovic – 7 puncte, 5 recuperari, 4 interceptii