CSA Steaua a câștigat semifinala cu rivala Dinamo Știința de la Cupa Craiova

CSA Steaua București a învins Dinamo Știința București în prima semifinală de la Cupa Craiova. Scorul a fost 90-80, pe sferturi: 25-23, 24-17, 25-18 și 16-22. Elevii lui Cătălin Burlacu au condus aproape 36 de minute, cu un ecart maxim de 18 puncte, în timp ce Dinamo a fost 2:30 minute în față. Radosav Spasojevic a fost coșgheterul partidei cu 20 de puncte.

Steaua a început partida cu Marcel, Vîrnă, Spasojevic, Jovanovic și Calnton. Dinamo i-a avut în 5-ul de start pe Calenic, Jeremic, Milutinovic, Barro și Masters. Debutul partidei a fost echilibrat, cu cele două echipe alternând la conducere. Cel mai mare avantaj al formației lui Tudor Costescu a fost de trei puncte, la 15-18. Steliștii au terminat în avantaj primul sfert, cu 25-23. Aceștia au reușit un run de 10 puncte în sfertul secund, cu care s-au desprins la 43-32. La jumătatea partidei tabela arăta 49-40. „Militarii” și-au mărit avansul în sfertul trei, până la un maxim de 18 puncte (72-54). Scorul ultimei pauze a fost 74-58. Sfertul patru a fost unicul adjudecat de dinamoviști, care au redus diferența cu șase puncte și scorul final a fost 90-80.

Steaua a fost mai bună din interiorul semicercului, cu 31 de reușite din 42 de încercări (73,8%) față de 20 de coșuri de două puncte din 39 (51,3%). 56-38 a fost la puncte înscrise din spațiul de trei secunde. 5-4 a fost scorul la triple reușite, cu un procentja mult mai bun pentru învingători (38,5% față de 17,4%). Dinamo Știința a marcat mai mult de la linia de fault, 28 de libere transformate față de 13. 35-28 a fost scorul la recuperări. Banca roș-albaștrilor a contribuit cu 30 de puncte față de 19.

Radosav Spasojevic a fost coșgheterul partidei cu 20 de puncte pentru CSA Steaua, la care l-au urmat Mandache cu 16 puncte, Calnton cu 14 puncte (în double-double cu 16 recuperări, cel mai eficient de pe teren cu +30), Jovanovic cu 14 puncte, Davis 14 puncte, Marcel 9 și Vîrnă 3 puncte. Mladen Jeremic a fost cel mai bun marcator al învinșilor cu 18 puncte. Pentru Dinamo Știința au mai înscris: Masters 14 puncte, Milutinovic 13, Calenic 9, Cane 8, Barro 7, Badiu 6, Gugino 4 și Ioniță 1 punct.

Dinamo Știința joacă astăzi, de la ora 17, finala mică de la Cupa Craiova, cu Rabotnicki Skopje. CSA Steaua va întâlni gazda SCM U Craiova, de la ora 19, în finala mare a turneului amical.