CSA Steaua București a retrogradat din Liga Națională din Baschet Masculin

Astăzi, 11 mai, în Sala Regimentului de Gardă din Capitală, CSA Steaua București a primit vizita Lagunei București în meciul decisiv pentru evitarea retrogradării. Formația gazdă a câștigat primele două partide, dar apoi le-a pierdut pe următoarele două și astfel seria a ajuns în decisiv.

Steaua: Branislav Vujadinovic, Robin Mandisodza, Karlo Vragovic, Titus Nicoară, James Farr

Laguna: Devin Cooper, Will Saunders, Radu Paliciuc, Aleksandre Phevadze, Vasile Odagiu

„Rechinii” au condus primii, după care Steaua a preluat inițiativa pe tabelă și a mers la 10-7 aproape de jumătatea primului sfert cu dunk-ul lui Farr. Vragovic a dus diferența la una de șase puncte cu reușita de afară la 17-11 și apoi Steaua a avut trei posesii în față spre finalul parțialului, care s-a terminat cu 22-20, după o revenire a Lagunei. Roș-albaștrii au condus apoi cu 28-20 după un început reușit de sfert secund, dar oaspeții au reușit să recupereze handicapul și Cooper a egalat cu un floater când erau 43 de secunde din prima repriză, scorul pauzei fiind 35-35.

Laguna a preluat conducerea în primele faze din repriza a doua (35-40), Steaua restabilind apoi egalitatea la 43-43 și la jumătatea sfertului trei liberele lui Vasile duceau formația roș-albastră în față. Paliciuc a scuturat plasa de la distanță pentru 50-54, pe finalul parțialului avantajul Lagunei devenind de un singur punct, 55-56. Echilibrul s-a menținut și în ultimul sfert, atunci când diferența nu a fost mai mare de patru puncte în favoarea vreuneia și Steaua a avut +3 cu un minut până la final. Laguna a marcat ultimele patru puncte ale partidei, Devin Cooper fiind cel care a decis soarta partidei și „rechinii” s-au impus cu 73 la 74.

În lupta pentru locul 15, Laguna Sharks se va duela cu CSM Focșani. În schimb, CSA Steaua o va întâlni pe CSM Miercurea Ciuc în confruntarea ultimelor două clasate.

Devin Cooper a încheiat cu 15 puncte și 4 pase decisive, Aleksandre Phevadze a avut 13 puncte și 6 recuperări, iar Trevor Blondin a adăugat 11 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive.

Cele 18 puncte și 10 recuperări ale lui James Farr n-au fost suficiente pentru Steaua, următorii marcatori ai echipei roș-albastre fiind Karlo Vragovic (15), Branislav Vujadinovic (14) și Titus Nicoară (12).

*foto: Facebook Steaua București