CSM CSU Oradea câștigă clar în fața celor de la Miercurea Ciuc

CSM Oradea s-a impus în Arena ”Antonio Alexe” împotriva echipei CSM VSKC Miercurea Ciuc, scor 81-61 (22-19, 18-12, 25-14, 16-16). Meciul a contat pentru turneul 5 din Liga Națională, etapa a 11-a.

Echipele de start

Miercurea Ciuc: Șerbănescu, Laane, Shepherd, Corpodean, Chatkevicius

Oradea: Broussard, Holt, Green, Petrescu, Markovic

În primele trei minute ale confruntării s-au înregistrat diferențe de una-două posesii pentru elevii lui Cristian Achim. Oradea s-a distanțat la mai mult de 4 puncte pentru prima oară în această întâlnire după reușita lui Holt din spatele arcului de cerc, scor 6-13. Corpodean a înscris de afară pentru 11-18 iar Shepherd a redus diferența la 5 puncte, 13-18. Același jucător a marcat printr-un dunk ultimele puncte ale primelor zece minute, scor 19-22.

Chatkevicius a egalat situația de pe tabelă în debutul sfertului doi, reușind să înscrie de la mare distanță, 22-22. Zekovic a bifat două triple și a dus scorul la 22-28 iar Corpodean a replicat pentru Miercurea Ciuc din apropiere, 24-28. Tot Zekovic a punctat din nou din spatele semicercului, 24-31, dar Shepherd a contribuit cu alte 2 puncte pentru 26-31. Două libere transformate de Green au distanțat-o pe CSM Oradea la 9 lungimi, scor 28-37. Aceeași diferență s-a înregistrat și la finalul primei reprize, scor 31-40.

După două minute de joc din sfertul trei, diferența dintre cele două combatante era de 12 puncte, scor 36-48. Un parțial de 12-0 al orădenilor a modificat tabela la 36-60 iar ”ciucanii” au răspuns cu trei coșuri consecutive care au dus scorul la 43-60. Bobe Nicolescu de la mare distanță a stabilit o diferență de 20 de puncte, 43-63. Laane a semnat ultima reușită a sfertului trei de la semi-distanță, scor 45-65.

Corpodean a înscris primul coș din ultimul act cu o aruncare din afara semicercului, 48-65. Zerkula printr-un lay-up transformat a dus scorul la 52-69 iar Baciu a înscris printr-un slam-dunk 52-71. Nicolescu și Baciu au majorat ecartul la 25 de lungimi, scor 54-79 iar ulterior CSM VSKC a traversat momente mai bune în ofensivă și tabela a indicat 61-79. Bobe Nicolescu a închis tabela după ce a transformat două aruncări libere iar orădenii obțin o victorie la 20 de puncte diferență.

Principalii jucători evidențiați

CSM Oradea: Dragan Zekovic - 17 puncte, 4 recuperări; Stephen Holt - 14 puncte, 3 pase decisive; Nikola Markovic - 12 puncte, 6 recuperări, 2 intercepții; Aaron Broussard - 10 puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive

CSM VSKC Miercurea Ciuc: Dainius Chatkevicius - 13 puncte, 9 recuperări, 5 capace; Emanual Shepherd - 12 puncte, 9 recuperări; Vlad Corpodean - 12 puncte, 5 pase decisive, 3 recuperări

*Foto: CSM Oradea