CSM CSU Oradea rămâne neînvinsă pe teren propriu în acest sezon al LNBM

Luni, 2 decembrie, CSM CSU Oradea a primit vizita celor de la CSA Steaua, partidă ce face parte din etapa cu numărul 8 a Ligii Naționale de Baschet Masculin, ediția 2019-2020.După 40 de minute dominate aproape în totalitate, bihorenii s-au impus la o diferență de , scor final 94-71.

Primii 5:

CSM CSU Oradea: Kris Richard ll Giordan Watson ll Tudor Fometescu ll Arturas Valeika ll Dragan Zekovic

CSA Steaua București: Ronnie Harrell Jr ll Radu Vîrnă ll Radosav Spasojevic ll Strahinja Jovanovic ll Keith Clanton

Partida a debutat cu aproape 2 minute de ratări de ambele părți, urmând ca Giordan Watson să spargă gheața din afara semicercului.Keith Clanton a înscris și el primele puncte ale steliștilor, reușită la care i-a răspuns imediat Tudor Fometescu.Imediat, Radu Vîrnă a refăcut egalitatea după un coș cu fault, însă același Giordan Watson și Dragan Zekovic au scuturat plasa de la trei puncte, scor 13-9.Seria bună a orădenilor a continuat cu un dunk spectaculos al lui Dragan Zekovic și o reușită a lui Arturas Valeika, iar avantajul acestora a ajuns la 9 puncte, scor 18-9.Radosav Spasojevic a fost singurul marcator al oaspeților timp de 2 minute, cu două reușite, în timp ce CSM Oradea a continuat să se bazeze pe jocul pivoților.După primele puncte ale americanului Will Davis, Strahinja Jovanovic a dus diferența la doar 4 puncte după două prezențe la linia de libere.Nikola Markovic a înscris ultimul coș al primelor 10 minute, scor 24-18.

Orădenii au început sfertul secund în oglindă, cu o aruncare de la mare distanță, de această dată semnată de Nikola Markovic.Kris Richard a reușit a mai pus pe tabelă două puncte după un steal spectaculos, însă, extrem de rapid, Ronnie Harrell și Strahinja Jovanovic au reușit un run de patru puncte pentru steliști, moment în care Cristian Achim a solicitat un timp de odihnă.Richard a ieșit din nou la rampă cu un coș cu fault, iar după 2 puncte ale lui Radu Voinescu, Dragan Zekovic a scuturat plasa din afara semicercului și a refăcut avantajul de 10 puncte, scor 35-25.Cu mai puțin de 3 minute înaintea pauzei, Aaron Broussard a marcat de două ori pentru bihoreni, moment în care și Cătălin Burlacu a considerat necesar un timp de odihnă.Aaron Broussard a continuat run-ul personal cu o prezență perfectă la linia de libere, în timp ce la celălalt panou Keith Clanton a mai pus pe tabelă două puncte în dreptul roș-albaștrilor, scor 41-29.Pe final, Strahinja Jovanovic a marcat un coș cu fault care o ducea pe CSA Steaua la doar 9 puncte în spate, însă Aaron Broussard a reconfirmat un sfert extrem de bun printr-un floater reușit în ultima secundă, scor 47-36.

La revenirea de la vestiare, Strahinja Jovanovic a înscris prima triplă a roș-albaștrilor din acest meci, urmând ca Keith Clanton să fie singurul marcator al oaspeților timp de aproape trei minute, cu 3 reușite.De cealaltă parte, Giordan Watson, ajutat de Sean Barnette, a continuat să arate un joc foarte bun, mărind avantajul gazdelor la 13 puncte, scor 58-45.Karlo Vragovic s-a trecut și el pe lista marcatorilor, însă campioana en-titre a continuat să domine partida și a mărit astfel avantajul la 20 de puncte înaintea ultimului sfert, scor 71-51.

Sfertul final a debutat cu o serie de senzație de dunk-uri semnate de Aaron Broussard, Will Davis și Cătălin Baciu, serie ce a ridicat publicul din Arena Antonio Alexe în picioare.Imediat, Dragan Zekovic a dus avantajul „leilor roșii” la 25 de puncte după un lay-up, scor 80-55.Spectacolul a continuat cu aruncările de la mare distanță ale lui Giordan Watson și Strahinja Jovanovic, iar după două libere marcate de Radu Vîrnă, Tudor Fometescu s-a trecut și el pe lista marcatorilor din afara semicercului, scor 86-62.CSM CSU Oradea a continuat să domine în totalitate și în aceste ultime minute de joc și s-a impus, în final, cu scorul de 94-71.

Principalii realizatori ai gazdelor au fost Dragan Zekovic, cu 21 de puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive, pentru un indice de eficiență de 27, urmat de Giordan Watson, autorul a 16 puncte, o recuperare și 4 pase decisive și Kris Richard, cu 11 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive și 2 mingi câștigate.

Din tabăra steliștilor s-au remarcat Strahinja Jovanovic, cu 22 de puncte, o recuperare și 4 pase decisive, urmat de Radosav Spasojevic, autorul a 14 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive.

*SURSA foto: Robi Boroș